1 dolara Rusya'ya 2 savaş gemisi satıldı!

Polonya, Kahire yönetiminin Fransız yapımı iki Mistral tipi helikopter gemisini sembolik bir fiyatla Moskova'ya verdiğini duyurdu. Kırım'ın işgali üzerine Fransa tarafından Rusya'ya satışı iptal edilen gemiler, böylece dolaylı olarak Moskova'nın eline geçmiş oldu.

21 Ekim 2016 Cuma 17:40
1 dolara Rusya'ya 2 savaş gemisi satıldı!
Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Mısır'ın Rusya'ya bir dolara iki savaş gemisi sattığını iddia etti.

Polonya parlamentosunda konuşan Macierewicz, Kahire yönetiminin Fransız yapımı iki Mistral tipi helikopter gemisini 1 dolar karşılığında Rusya'ya sattığını söyledi.

Parlamento çıkışında da bu bilgiyi güvenilir kaynaklardan edindiğini  belirten Macierewicz, Mısır'ın bu hamlesinden geri adım atmasının, dünya barışı için bir kazanım ve Rusya'ya iyi bir ders olacağını ifade etti.

Rusya ile Fransa, 2011'de 1,2 milyar euro karşılığında Rus donanması için iki Mistral tipi helikopter gemisinin yapımı için anlaşma imzalamıştı.

Fransa, Kırım'ın işgali ve Ukrayna'ya saldırısının ardından ABD ve diğer Batılı ülkelerin baskısıyla Rusya'ya Mistral gemilerinin teslimatından vazgeçmişti.

Rusya ve Fransa, Ağustos 2015'te Mistral tipi iki savaş gemisiyle ilgili sözleşmenin feshi konusunda anlaşmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, daha sonra gemilerin satışı konusunda Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile anlaşmaya varmıştı. Gemilerden ilki haziranda, ikincisi eylül ayında Mısır'a teslim edilmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »