1 İsrail askeri esir alındı

Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları 1 İsrail askerini esir aldıklarını duyurdu.

21 Temmuz 2014 Pazartesi 6:36
1 İsrail askeri esir alındı
İzzeddin el-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, yayımlanan video kaydında, "Kassam Tugayları, Gazze'de İsrail askerleri ile girdiği çatışmada 60962065 numaralı Şaol Aron adında bir İsrail askerini esir aldı" dedi.

Ebu Ubeyde'nin açıklamasının ardından Gazze'de sevinç gösterileri yapıldı. 

İsrail ise herhangi bir askerlerinin rehin alınmadığını açıklayarak, iddiaları reddetti.
 

İsrailli askerin esir alınması Filistin'de sevinçle karşılandı


Öte yandan, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrailli bir askeri esir alması Filistin'de sevinçle karşılandı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın Şaol Aron adında bir İsrail askerini esir aldıklarının duyurmasının ardından Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'te sevinç gösterileri düzenlendi.

Gazze'de, Şifa Hastanesi önünde toplanan Filistinliler, İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın,  İsrail askerini esir almasına sevindi.İsrail saldırıları altındaki bölgede, bir süreliğine de olsa sevinç gösterileri hakim oldu.
 

Batı Şeria ve Kudüs'te müdahale


Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen yürüyüşlerde, Filistin bayrakları taşınıp, marşlar söylendi. Gösterilerde, direniş gruplarına, İsrail karşıtı eylemlerini sürdürme çağrısı yapıldı.

Camilerden tekbir sesleri yükselirken, çeşitli kentlerde havai fişekler atıldı. İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki sevinç gösterilerine müdahalesi sonucu 1'i gerçek mermi, 8'i plastik mermi olmak üzere 9 Filistinli yaralandı. 

Kudüs'te, İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın esir ilanının hemen ardından havai fişekler atıldı, yürüyüşler düzenlendi. İsrail'in Gazze saldırılarının kınandığı yürüyüşe, askerler müdahale etti. Askerler, taşlarla karşılık veren Filistinlilere ses ve gaz bombaları attı. 
 

Esir askerin yakınları ondan "ölmüş" gibi bahsediyor


Bu arada, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın esir aldığı İsrail askeri Şaol Aron'un yakınları ve arkadaşları ondan "ölmüş" gibi bahsediyor.

Gazze'de dün Kassam Tugayları'yla girilen çatışmada Aron'un esir alındığının açıklanmasının ardından İsrailli askerin yakınları ve arkadaşları, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabında taziye mesajları yayımladı.

Aron'un amcasının oğlu Mor Moshe, "Hayatımın en zor günlerinden biri. Amcamın oğlu, seni daima kalbimizde taşıyacağız" ifadesini kullandı. Ardından yapılan yorumlarda, Aron için taziye mesajları yayımlandı.

Arkadaşlarından Or Dayan, Aron ile çekilmiş fotoğrafının altına, "Aziz insan, senden mazi dilinde bahsetmek çok zor" yorumunu yaptı.

Bir başka arkadaşı Snir Itzhak, "Ruhun cennette olsun" yazarken, Joey Joseph Drori, arkadaşını, "Senin hakkında yazmak zor, bu duruma geldiğimize inanamıyorum. Arkadaşımdan geçmiş dille bahsediyorum. Aron, seninle yaptığımız eğitimleri unutmayacağım" diyerek yad etti.

Aron ile aynı birlikte görev yapan asker arkadaşı Dodi Etedgui ise fotoğraflarını paylaşarak, "Seninle çekildiğimiz en net resim bu. Senden gitmiş, göçmüş bir insan olarak bahsettiğime inanamıyorum" ifadesini kullandı.
 

Kassam Tugayları 4 İsrail askerinin öldürüldüğünü açıkladı


Öte yandan, İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze'nin güneyinde bir evde kurulan pusuda 4 İsrail askerinin öldürüldüğünü bildirdi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Mücahitlerimizin, Han Yunus'un doğusunda Ez-Zenne bölgesindeki bir evde konuşlanan özel İsrail güçlerini hedef aldığı iki bombalı saldırıda 4 İsrail askeri öldü" ifadesi kullanıldı.

İsrail makamlarından askerlerin ölümüne ilişkin açıklama yapılmadı.

İsrail ordusu, önceki gün ve dün Gazze'deki Filistinli direniş gruplarıyla girilen çatışmalarda 18 askerinin öldürüldüğünü açıklamıştı. 

Öte yandan Gazze'de Kassam Tugayları tarafından esir alındığı açıklanan İsrail askerine ilişkin İsrail medyasında da konuya ilişkin henüz bir haber yer almadı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »