24 Mayıs 2018, Perşembe

1 Mayıs kutlamalarında HDP'li vekillere müdahale!

Birçok farklı sendika, sivil toplum kuruluşu ve topluluğa mensup katılımcılar Bakırköy Halk Pazarı'na birçok aramadan geçerek girdi. Aranmak istemeyen HDP'lilerle polis arasında gerginlik çıktı.

1 Mayıs 2016 Pazar 15:32
1 Mayıs kutlamalarında HDP'li vekillere müdahale!
İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günüBakırköy Halk Pazarı'nda kutlanıyor. Kortej halinde gelen DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Birleşik Haziran Hareketi, Çarşı Grubu, CHP, HDP üyelerinin alandaki yerlerini almasıyla kutlamalar başladı. Alanda HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da bulunuyor. 

Saygı duruşu ve ardından koronun 1 Mayıs Marşı ile Enternasyonel Marşı'nı okumasıyla başlayan programda, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ortak bildirisi Türkçe ve Kürtçe olarak okundu.

Bildiride Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi,  Engelliler Derneği, 78'liler Girişimi, Demokratik İslam Kongresi, Demokratik  Alevi Derneği, İşçi Mücadele Derneği, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, İstanbul LGBTİ'nin de aralarında bulunduğu 55 siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun ortak imzası var.

Aranmak istemeyen HDP'lilere müdahale

Alana arama noktalarından geçmeden girmek isteyen ve ellerinden yasa dışı pankartlarla flamaların bulunduğu HDP'li grubu polis engelledi.

Polisin biber gazı sıkarak müdahale ettiği grup içerisinde bulunan bazı kişiler gözaltına alındı. Çıkan gerginlikte yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı.

Müdahalenin ardından HDP eski milletvekili Sebahat Tuncel, polisle görüştü. Görüşmenin ardından arama noktasından geçen katılımcılar alana alındı.

HDP liderlerinden Yüksekdağ ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin Amedspor pankartı nedeniyle katılımcıları meydana sokmadığını söyledi.

Çarşı'nın pankartı dikkat çekiyor

Alanda '1 Mayıs ruhuyla kölelik zincirlerini kıracağız', 'İş, barış, adalet ve özgürlük için yürüyoruz', 'Direniş kazanacak', 'Her yer Taksim her yer 1 Mayıs' gibi pankartlar var. Çarşı Grubu'nun 1 Mayıs için hazırladığı, işçi sınıfının direnişini anlatan pankart dikkat çekiyor.

Miting alanında resmi kıyafetli polis bulunmuyor, polislerin üzerindeki beyaz yeleklerde '1 Mayıs görevlisi' yazıyor.

Metrobüs ve diğer noktalarda arama

Bakırköy Halk Pazarı'na gitmek isteyen gruplar, Sabah saatlerinden itibaren İncirli metrobüs durağı ve Marmara Forum önünde toplandı. CHP'nin ilçe örgütleri de davul ve zurna eşliğinde halay çekerek İncirli metrobüs durağı önüne geldi.

İşçiler ve diğer katılımcılar ilk önce İncirli metrobüs durağındaki üst geçitte, ardından miting alanına giden sokak girişlerinde, son olarak miting alanı girişinde güvenlik aramasından geçti. Polis ayrıca miting alanına getirilen bayrak ve flamaları da tek tek aradı.

Polisin arama noktası kurduğu yerlerden bir diğeri de Bakırköy metro durağıydı. Durak çıkışında 1 Mayıs'a katılmak isteyenlerin çantaları ve üstleri arandı.

Anadolu yakasından metrobüsle 1 Mayıs'a

İstanbul'da Anadolu yakasından 1 Mayıs kutlamasının yapılacağı Bakırköy'e gitmek isteyen gruplar, metrobüsü tercih etti. Kadıköy Söğütlüçeşme metrobüs istasyonunda bir araya gelenler, ellerindeki pankart ve dövizlerle Bakırköy'e doğru yola çıktı.

HAK-İŞ Konfederasyonu'nun bu yıl Sakarya'da kutladığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne 32 ilden yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Adapazarı Kent Meydanı'na doğru yürürken karanfiller dağıttı.

İşçiler, 'Teröre hayır', 'Yaşasın 1 Mayıs', 'İlkeli, onurlu, kararlı sendikacılık', 'Taşerona hayır', '5620 sayılı kanun kaldırılsın', 'İnsanca üretim, insanca yaşam' yazılı dövizler taşıdı.

Kent Meydanı'na gelindiğinde ise halaylar çekildi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da alanda konser verdi.

1 Mayıs nedeniyle sabah erken saatlerde Türkiye'nin dört bir yanından aileleriyle birlikte Sakarya'ya gelen sendika üyeleri Kent Meydanı'na girişleri sırasında üst aramasından geçirilerek içeri alındılar.

Çevre illerden yaklaşık 3 bin polis 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle Sakarya'ya geldi.

Ankara'da adres Kolej Meydanı

Başkent Ankara'da kutlamanın yapılacağı Kolej Meydanı'na çıkan bütün yollar trafiğe kapalı. Polis ekipleri iki ayrı noktada mitinge gelenleri didik didik aradı.

Polis noktalarından geçenler bir kez de miting tertip komitesi tarafından aranıyor. Başkentte 5 bin polis güvenliği sağlıyor.

İzmir'de yoğun güvenlik önlemi

İzmirliler 1 Mayıs kutlamaları için Gündoğdu Meydanı'nda toplanıyor.

Farklı noktalarda toplanıp kortej oluşturan gruplar, slogan atıp marşlar ve şarkılar söyleyerek Gündoğdu Meydanı'da doğru yürüdü. Önceki yılların aksine katılımcılar, tertip komitesinin talebi doğrultusunda iki ayrı arama noktasından geçip sonra kortej oluşturuyor. Gruplar, alana girmeden bir kez daha aranıyor. Kutlamalara sırt çantalarıyla katılmama çağrısı yapıldı, kortej içerisinde grup tarafından tanınmayan kişilerin görevlilere bildirilmesi istendi.

Gündoğdu Meydanı'nın etrafı tamamen bariyerlerle kapatılmış halde. Polis ve bomba uzmanı köpekler arama yaptı.

Kentte geçen yılın aksine kortejlerin toplanma alanlarında da değişikliğe gidildi.

İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarında laiklik, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına özelikle vurgu yapıldı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın, karşılama anonslarını ve sunumunu yaptığı kutlamalarda, Doğu ve Güneydoğu illerindeki sokağa çıkma yasaklarını eleştiren açıklamalar yaptıkları için görevlerinden alınan Türk Tabipler Birliği üyesi Dr. Fatih Sürenkök ile KESK sözcüsü Bahri Akkan'ın, ortak açıklamayı okuyacakları öğrenildi. Açıklamalardan sonra da, sanatçı İlkay Akkaya konser verecek.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »