1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi başlıyor

Türkiye'de çocuk ve yetişkin delegelerin katılacağı ilk çocuk ve medya kongresi toplanıyor.

13 Kasım 2013 Çarşamba 21:58
1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi başlıyor
Türkiye’de ilk defa çocuk ve yetişkin delegelerin eşit paydaşlar olarak katılacağı I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi 14-15 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

116 çocuk ve 395 yetişkin delegenin katılacağı kongre Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın himayelerinde Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı ve Radyo-Televizyon Üst Kurulu tarafından düzenleniyor.

Çocuk ve medya ilişkisinde medyanın olumlu ve olumsuz etkilerinin irdeleneceği; çözüm yollarının aranacağı kongrede Türkiye’nin ilk Çocuk ve Medya Stratejisi Belgesi delegelerin görüşüne sunulacaktır.

Medyanın çocuklar için demokratikleşmesi sürecini harekete geçirmenin hedeflendiği kongre ile medyanın zararları karşısında yasaklamayı değil, sınırlar kavramından hareketle medya okuryazarlığı kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması öngörülmektedir.

Kongre’de RTÜK’ün hazırladığı “Türkiye’de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlığı Araştırması”nın sonuçları ilk kez RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun tarafından açıklanacaktır. Kongre’de ayrıca TÜİK’in “Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya Araştırması”nın yanı sıra ikisi TRT Çocuk tarafından gerçekleştirilen çocuk ve medya ilişkisine yönelik 4 önemli araştırma daha yine kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İki ayrı Çocuk ve Medya Karikatür Atölyesi’nin düzenleneceği Kongre’de BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ilk 40 Maddesinin Türkiye’den 40 çizerin resimlerinden oluşan “Her Çocuk Haklarıyla Doğar” Resimli Çocuk Hakları Kültürü Sergisi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından açılacaktır.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »