10 Kasım, saat 09.05

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Atatürk'ün 75. ölüm yıldönümünde, saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenler çaldı, vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

10 Kasım 2013 Pazar 18:42
10 Kasım, saat 09.05
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 75. yıldönümünde törenlerle anılıyor. Saat 09.05'te sirenler çaldı, vatandaşlar saygı duruşunda bulundu. Türkiye'nin dört bir yanından çarpıcı fotoğraflar vardı. Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesi yakınlarındaki bir patates tarlasında hasat yapan tarım işçileri, Atatürk'ü unutmadı. Atatürk'ün öldüğü saat olan 09.05'te patates toplamayı bırakarak bir dakikak saygı duruşunda bulunan işçiler, daha sonra işlerine devam etti.

VAPURLARDAN SİRENLER ÇALDI


Saat 09.05’te İstanbul'da da vapurlar siren çalarak Atatürk’ü andı. Vatandaşlar da sirenlerin çalmasıyla saygı duruşuna geçti.

TİGER WOODS'TAN DA SAYGI DURUŞU


Belek Beldesi'ndeki Montgomerie Maxx Royal Golf Kulübü'ne ait sahalarda düzenlenen Turkish Airlines Open 2013 Golf Turnuvası'na katılan Tiger Woods, bugün saat 10.00'da yapacağı mücadele için saat 08.00'da antrenmana başladı. Antrenman devam ettiği sırada Atatürk'ün 75'inci ölüm yıldönümü nedeniyle saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla birlikte Tiger Woods da şapkasını çıkararak saha içinde saygı duruşunda bulundu. Woods'la birlikte sahadaki golfçüler İsveçli Henrik Stenson, İspanyol Alejandro Canizares ve diğer sporcular 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. 

Antrenmanı izleyen AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile çok sayıda yerli ve yabancı turist de saygı duruşunda bulundu. Bazı turistler bu anların fotoğraflarını çekti.

Sirenlerin susmasının ardından Woods ve diğer sporcular, Turkish Airlines Open 2013 Golf Turnuvası'nın son gün karşılaşmalarının hazırlıklarına devam etti.

AK PARTİLİ ÇAVUŞOĞLU: BİZİ ÇOK DUYGULANDIRDI


AK Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, "Tiger Woods ve diğer ünlü gofçülerin Ulu Önder Atatürk'ümüz için saygı duruşunda bulunması bizi duygulandırdı, mutlu etti" dedi.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜNDEN ANMA


10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü kapsamında çok sayıda motosiklet sürücüsü saat 09.05’de Boğaziçi Köprüsü’nden geçti. Vatandaşlar etkinliğe çocukları ile katıldı. Sürücüler D-100 Karayolu’nda renkli görüntülere sahne oldu. 

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75. Yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İstanbul’da da çok sayıda motosiklet ve otomobil sürücüsü D-100 Karayolu’nda bir araya gelerek, topluca Boğaziçi Köprüsü’nden geçti. Etkinlik sırasında özellikle motosiklet sürücüleri renkli görüntüler sergiledi. Etkinlikte klasik otomobil tutkunları da bulundu. 

Öte yandan, zırhlı bir polis aracı köprü üzerinde durdu. Araçtan inen 3 polis memuru köprüde saygı duruşunda bulundu. 

E5'TE SAYGI DURUŞU


Mustafa Kemal Atatürk'ün 75. ölüm yıl dönümünde, E5'te duran araç sürücüleri saygı duruşunda bulundu.

Atatürk'ü anmak için saatlerin 09.05'i gösterdiği sırada çok sayıda araç, E5'te durdu. Korna çalan sürücülerden bazıları araçlarından inerken, bazıları araçlarının içinde saygı duruşunda bulundu. Üstgeçitte ve yol kenarındaki çok sayıda vatandaş da saygı duruşu için durdu. Duraktaki metrobüsler de aynı dakikalarda saygı duruşu için bekledi. 

Bir süre kornalar eşliğinde saygı duruşunda bulunan araç sürücüleri ve vatandaşlar daha sonra yollarına devam etti.

HAVALİMANINDA SAYGI DURUŞU


Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75'inci yılında Atatürk Havalimanı'nda saygı ile anıldı.

Havalimanı'nda saat 09.05'te sirenler, Atatürk için çaldı. Dış Hatlar Terminali gidiş katına asılan dev Atatürk posteri ve Türk bayrağının altında toplanan havalimanı çalışanları, polisler ve yolcular büyük önder için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Atatürk Havalimanı'nda pasaport kontrol noktasında bulunan polisler, pasaport bankolarından çıkarak saygı duruşunda bulunurken yabancı yolcular ise işleyişin durması nedeniyle bir süre beklemek zorunda kaldı.

Bu arada kabin görevlisi pilotlar ve uçuş ekibi de Atatürk Havalimanı apronunda saygı duruşunda bulundu.

TAKSİM MEYDANI'NDA TÖREN


Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75. yılında Taksim Meydanı'nda düzenlenen törenle anıldı.

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törene, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı. 

Vali Mutlu, Garnizon Komutanı Turmuş, Başkan Topbaş, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından Taksim Cumhuriyet Anıtına çelenk konuldu. Ardından, saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla bayraklar yarıya indirildi ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Tören İstiklal Marşı'nın okunması ile sona erdi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »