113 çocuk işkence gördü

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD), “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla hazırladığı raporda, Türkiye’de çocuklara yapılan işkence ve kötü muameleye dikkat çekildi.

21 Kasım 2014 Cuma 18:38
113 çocuk işkence gördü
Cumhuriyet Gazetesi'nden Kayahan Ayhan'ın haberine göre raporda 1 Ocak-19 Kasım 2014 tarihleri arasında 113 çocuğun işkence gördüğü, gözaltına alınan 360 çocuktan 59 çocuğun tutuklandığı, 42’sinin ise yaralandığı belirtildi. İHD’den yapılan açıklamada çocuklara şiddet uygulayan kamu görevlilerinin yargılanamadığına dikkat çekilerek, “Devlet eliyle öldürülmüş çocuklara adalet yok” denildi.

Raporda, işkence gören 113 çocuktan 49’unun cezaevinde, 64’ünün ise gözaltı merkezlerinde şiddete mağruz kaldığı belirtildi. İHD tarafından yapılan açıklamada Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ile Çocuk Cezaevi yetkililerinin yaşanan tacize, şiddet ve tecavüze karşı karşı duyarsız kaldığı kaydedilerek “55 yılda çocuklar ‘hak’lar bakımından en fazla mağdur edilen kesim” denildi. Raporda çocukların Roboski’de, Gezi’de göz göre göre öldürüldüğüne dikkat çekildi.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »