16 bankaya milyar dolarlık tazminat davası

Küresel fon yöneticilerinin, Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank'ın da aralarında bulunduğu uluslararası 16 bankadan döviz işlemlerinde yaptıkları manipülasyon gerekçesiyle milyar dolarlık tazminat istediği iddia edildi.

27 Kasım 2018 Salı 21:20
16 bankaya milyar dolarlık tazminat davası
Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'ta yer alan habere göre, 16  uluslararası bankaya karşı New York kentindeki Manhattan Bölge Mahkemesinde 7  Kasım'da açılan davada talep edilen tazminatın toplamı milyar doları aşıyor.

BlackRock ve Allianz gibi büyük fon yöneticilerinin açtığı davada,  Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank,  Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Japan’s MUFG Bank, Royal  Bank of Canada, Royal Bank of Scotland, Societe Generale, Standard Chartered ve  UBS davalı konumunda bulunuyor.

Davacı yatırımcılar, adı geçen bankaları 2003 ve 2013 arasında yapılan  döviz işlemlerine ilişkin alım-satım emirlerini ve pozisyonlarını kendi  aralarında gizlice paylaşarak kurları manipüle ettikleri ve ABD'nin antitröst  yasalarını ihlal etmekle suçluyor.

Söz konusu bankalar, aynı sebeple geçmiş yıllarda açılan soruşturmalar  ve davalar sonucu yaptıkları uzlaşma anlaşmalarıyla milyarlarca dolar ceza ve  uzlaşma bedeli ödemek zorunda kalmıştı.

Ayrıca, bankaların döviz alım-satım işlemlerini yürüten bazı  yetkililer hapis cezasına çarptırılmış ya da meslekten men edilmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »