17-25 Aralık savcılarının hepsi açığa alındı

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 17-25 Aralık savcıları ile ilgili ihraç talepli soruşturma dosyasını bugün gündemine alarak, karara bağladı.

30 Aralık 2014 Salı 20:51
17-25 Aralık savcılarının hepsi açığa alındı
Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre Bakan çocukları ile Rıza Sarraf’ın gözaltına alındığı, dört bakanın istifasına neden olan 17 ve 25 Aralık soruşturmasını yürüten Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeçhakkında başlatılan disiplin soruşturması ile ilgili bugün HSYK’de kritik bir toplantı yapıldı. Daire, bugün yaptığı toplantıda 4 savcıyı açığa aldı.

Dört savcının açığa alınma gerekçeleri şunlar:

-Yargı erkinin nüfuz ve itibarina zarar vermek

-Soruşturmaları ceza muhakemesi yasasına uygun ve tarafsız yürütmemek

-Hukukun gerektirdiği şekilde davranmamak

HSYK başmüfettişi Ömer Kara, dört savcı ile ilgili “kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdikleri” iddiasıyla rapor hazırlamış, meslekten ihraç talebiyle soruşturma izni istemişti.

HSYK 3. Dairesi de soruşturma izni vererek, dosyayı 2. Daire’ye göndermişti. 3. Daire, yazısında dört savcının açığa alınmasını da istemişti. 4 savcı ile ilgili raporda farklı suçlamalar yer alıyor. Bolu’ya düz savcı olarak gönderilen Zekeriya Öz, işadamı Ali Ağaoğlu’nun parasıyla Dubai’de tatil yapmak, Twitter’da siyasi içerikli mesajlar paylaşmak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret etmekle suçlanıyor. Savcı Celal Kara’nın, 17 Aralık’ta gözaltına alınanlara savunma hakkı vermediği, Mehmet Yüzgeç’in ise somut bilgi ve belge olmadan gözaltı işlemi uyguladığı, mal varlıklarına el koyduğu öne sürülüyor. 25 Aralık’ı yürüten savcı Muammer Akkaş için yöneltilen suçlamalardan biri adliye önünde basın açıklaması dağıtmak.

ÖZ'ÜN KARAR SONRASI İLK TWEETLERİ
Açığa alınan Zekeriya Öz bu karar sonrasında ilk tweetini attı...

"Bir nar ağacı var bir de dar ağacı Namerde nar düştü yiğide dar ağacı" Necip Fazıl Kısakürek

Yürütmenin boyunduruğu altına girmiş bağımlı yargı tüm aşamalarıyla teşekkül etmiştir.Buhalde 16 yaşındaki çocuğun tutuklanması da beklenir.

Hakaretten şüpheliyi gözaltına aldırmayan savcının sürülmesini yapan kurulun kendi iradesinden sözedilemez.

Milletimin hakkını hırsıza yolsuza yedirmediğim için verdiğim mücadele sonucunda sürülmem ve görevden alınmam büyük bir şereftir.

Milletin malını canını korumak için verdiğim tüm emekler milletime helal olsun. Hırsızlar uğursuzlar ve uşaklarını da Allaha havale ediyorum

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »