17 Aralık soruşturmasına flaş gelişme! Kırmızı bülten çıkarıldı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından 17 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında açılan ve Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen davada, firari sanıklar hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.

27 Kasım 2017 Pazartesi 16:57
17 Aralık soruşturmasına flaş gelişme! Kırmızı bülten çıkarıldı
Yargıtay'da görülen duruşmada, sanıklar Öz, Kara ve Yüzgeç hakkındaki  yakalama emirlerinin infaz edilmediği belirtildi.

Mahkeme bu nedenle sanıklar hakkında kırmızı bülten çıkarılması için  İnterpol'e yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Kırmızı bülten, bir suçlunun uluslararası düzeyde aranması,  yakalanması ve akabinde iade edilmesi amacıyla İnterpol'e üye ülkelerin talebi  üzerine, İnterpol Genel Sekreterliği tarafından çıkartılarak 190 üye ülkeye  dağıtılıyor. Üzerinde suçluya ait kimlik bilgileri, işlediği suç türü, mevcut ise  fotoğraf ve parmak izi, verilebilecek azami ceza ve zaman aşımı gibi bilgilerin  yer aldığı kırmızı bültenlerin geçerlilik süresi 5 yıl. Bu, üye ülkenin talebiyle  her 5 yıl sonunda yenilenebiliyor.

Kırmızı bülten çıkarılmasına ilişkin yazışmalar Adalet Bakanlığı  aracılığıyla yürütülüyor. Bakanlık, bu talebi İçişleri Bakanlığı İnterpol  Dairesi'ne aktarıyor, İnterpol Dairesi de kararı Fransa'nın Lyon kentindeki  İnterpol Genel Sekreterliği'ne iletiyor. Tutuklama kararının dayanağı olan bütün  bilgi, belgelerin özeti kırmızı bültene yazılıyor. İnterpol Genel Sekreterliği,  dosyayı inceleyerek "kırmızı bülten" çıkarıyor.

Kırmızı bültenin ülkelerdeki statüsü, her ülkenin ulusal mevzuatları  içerisinde farklı değerlendirmelere tabi tutulması nedeniyle farklılık  gösteriyor. Bazı ülkeler için kırmızı bültenler sadece suçlunun yer tespiti, bazı  ülkeler için ise direkt yakalama müzekkeresi hükmü taşıyor.

Kırmızı bültenle uluslararası seviyede aranan bir şahsın yakalanması  durumunda iade işlemleri başlatılıyor. Suçlu iadesi kapsamında aranan şahıs, iade  sözleşmesi veya karşılıklılık ilkesi uyarınca teslim ediliyor.

İDDİANAME

Eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında  hazırlanan 557 sayfalık iddianamede, şüpheli Zekeriya Öz'ün ''Cebir ve şiddet  kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini  yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçundan ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası ile "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme", "Görevi kötüye  kullanma", "Resmi evrakta sahtecilik", "Haberleşmenin gizliliğini ihlal etme",  "Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması", "Özel hayatın  gizliliğini ihlal", "İftira", "Suç uydurma", "Nitelikli dolandırıcılık",  "Nitelikli tehdit", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarına azmettirmeden  27,5 yıldan 72 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, şüpheli Kara hakkında ''Cebir ve şiddet kullanarak  Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını  kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis  ile "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Görevi kötüye kullanma", "Resmi belgede  sahtecilik", "Haberleşmenin gizliliğini ihlal", "Kişiler arasındaki konuşmaların  dinlenmesi ve kayda alınması", "Özel hayatın gizliliğini ihlal", "İftira", "Suç  uydurma", "Nitelikli dolandırıcılık" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma"  suçlarından 20,5 yıldan 62 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Şüpheli Yüzgeç'in ise "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti  Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen  engellemeye teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile "Silahlı  terör örgütüne üye olmak", "Görevi kötüye kullanma", "Resmi evrakta sahtecilik",  "Haberleşmenin gizliliğini ihlal", "Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi  ve kayda alınması", "Özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "Kişi hürriyetinden  yoksun kılma" suçlarından 12,5 yıldan 38 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması  isteniyor.

İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali  Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Recep Akdağ, Milli  Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski  Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile  Beşir Atalay, Bülent Arınç, Ali Babacan, Taner Yıldız, Sadullah Ergin, Hayati  Yazıcı, Mehdi Eker, Cevdet Yılmaz, Fatma Şahin, Egemen Bağış, Nihat Ergün,  Erdoğan Bayraktar, Mehmet Zafer Çağlayan, Suat Kılıç, İdris Naim Şahin, Ertuğrul  Günay, Ömer Dinçer, Muammer Güler, Haydar Keskin, Barış Güler, Süleyman Aslan,  İbrahim Bilgehan Taşdelen, Uğur Horata, Ahmet Özköse, Fatih Aysan, Müşir  Deliduman ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu müşteki olarak yer alıyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »