20 Haziran 2018, Çarşamba

185 bin ‘modern köle’ var

Küresel Kölelik Endeksi, dünyada 35.8 milyon insanın kölelik koşulları içinde yaşadığını ortaya koyuyor. Endekse göre Türkiye, Avrupa’da en fazla ‘köle’nin yaşadığı ülke.

19 Kasım 2014 Çarşamba 17:22
185 bin ‘modern köle’ var
Dünya çapında yaklaşık 36 milyon insan, modern köle konumunda. Avustralya’dan Walk Free adlı vakfın bu yıl ikincisini yayımladığı ‘Küresel Kölelik Endeksi’ 167 ülkede modern köleliği mercek altına alıyor. Cinsel sömürüden zoraki evliliğe, alıkonmadan zorla çalıştırılmaya çeşitli vakaları kapsayan “modern kölelik”, endekste daha önce tahmin edildiğinden daha yaygın çıktı.

İnsan hakları kuruluşu Walk Free’nin verilerine göre dünyada 35 milyon 800 bin kişi kölelik benzeri koşullarda yaşıyor. Endekste Türkiye’de yaşayan “modern köle” sayısı 185 bin 500 olarak kaydediliyor. Türkiye’de çocuk yaşta evlendirilen kızlar ve zoraki evliliklerin sıralamada etkili olduğu belirtiliyor. Türkiye toplam sayı açısından bakıldığında Avrupa’da en fazla “modern kölenin” yaşadığı ülke. Türkiye kölelerin nüfusa oranı açısından dünyada 167 ülke arasında 105’inci sırada bulunuyor.

Dünya çapında köle sayısının yarısı beş ülkede; Hindistan, Çin, Pakistan, Özbekistan ve Rusya’da bulunuyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »