20 Haziran 2018, Çarşamba

19 dağcıya 15 saat sonra ulaşıldı

İZMİR'de düzenlenen İdadik Kış Dağcılığı Şenliği'nde zirve tırmanışından döndükleri sırada dün tipiye ve sise yakalanıp mahsur kalan 19 dağcıdan biri hayatını kaybetti. Dağcılara 15 saat sonra ulaşıldı.

9 Şubat 2015 Pazartesi 18: 8
19 dağcıya 15 saat sonra ulaşıldı
İzmir Ödemiş’te 19 dağcı tırmanış sırasında mahsur kalmış, dağcılar için gece boyunca kurtarma çalışmaları başlatılmıştı. 15 saat boyunca devam eden kurtarma çalışmalarının neticesinde dağcılara ulaşıldı.

Basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Mustafa Toprak, henüz detaylı bir doktor muayenesinin yapılmadığını, ama dağcıları kurtaran ekibin ilk izlenimlerine göre, dağcıların sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

1 DAĞCI HAYATINI KAYBETTİ

Aynı bölgede tırmanış yaptığı sırada düşen bir dağcı da hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü üyesi Göztepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Dürdane Seringeç, arkadaşlarıyla Bozdağ'a tırmandığı sırada ayağının kayması sonucu yaklaşık 500 metre yüksekten düştü.

Olay yerinde hayatını kaybeden Seringeç'in cenazesi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Seringeç'in, Çin'deki 7 bin 546 metre yüksekliğindeki Muztagh-Ata Dağı'na tırmanan ilk Türk kadın dağcı olduğu öğrenildi."DONUYORUZ, BİZİ KURTARIN, BURASI ÇOK SOĞUK'  

İzmir Mevsim Dağcılık Kulübü yöneticilerinden Haktan Aslan, "Ben bugün kulübün başında değildim, dağa çıkan benim ekibimdi. Bir grup zirveye çıkıyor, 19 kişi inerken biranda tipi bastıyor. Mahsur kalıyorlar. Rotayı şaşırıyorlar. Ben de yerlerinde kalmalarını istedim. Saat 15.30'da Dağcılık Federasyonu Başkanı Bayram Ali Altuğ bölgeye gitti. Bir süre ona da ulaşamadık. Ancak, kulübümüzden 2 arkadaşımız AFAD'taki görevlilere bilgi verdi ve Altuğ'a ulaşıldı. Bozdağ'ın zirvesine çıkan grup, yaklaşık 400 metre aşağısına geldiğinde tipiye yakalanıyor. Bugün işyerimde tadilatımız vardı o nedenle ben tırmanışa katılamadım. Tırmanışı yapmadan önce hava durumlarını inceledik ve öğleden sonra yağış görünüyordu. Ben de uyarmıştım hocamızı, hava kötüleşirse fazla zorlamayın diye. Vadinin sol kısmı uçurum. Arkadaşlar belli bir noktaya geldikten sonra beni aradılar ve bulundukları noktada durmalarını istedim. Şu an yaklaşık 1800 metre rakımda olduklarını tahmin ediyorum. Bizim Mevsim Dağcılık Kulübümüzden 53 kişi etkinliğe katıldı. Ancak zirve ekibi 19 kişiydi. Diğerleri tırmanışı tamamlayıp döndü, ancak 19 kişi mahsur kaldı. Mahsur kalanlardan İbrahim Bedir ile kısa bir görüşmem oldu, 'Donuyoruz, bizi kurtarın, burası çok soğuk' dedi. Ben de buradan elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum" diye konuştu.

TIRMANIŞTAN VAZGEÇEN DAĞCI: BİZİ KİMSE UYARMADI

Tehlike nedeniyle zirveye çıkmaktan vazgeçerek geri dönen Oğuz Uslan, "Bundan bir ay önce bize haber verildi ve biz o zaman yürüyüşümüzü iptal ettik. Ama bugün hiç kimse bize bir bildirimde bulunmadı. Zaten bir sürü grup vardı yukarıda" dedi.

Mahsur kalan dağcılardan İbrahim Bedir7le irtibat halinde olduklarını ifade eden Uslan, "Biz 54 kişi olarak yürüyüşe başladık. Bu 54 kişiden 19 kişi zirveye gitmek istedi. Bir anda fırtına bastırınca onlar yukarıda kaldı. Geri kalan A grubu daha yavaş gider, B grubu zirve yapar. A grubundan herkes geri döndü,C grubu da bir kaya altına sığınmışlar. Devamlı saat 14.31'den beri temas halindeyiz. Her biriyle ayrı ayrı konuşuyoruz. Pek çoğunun da arandıkları için telefon şarjları bitti. Ölü filan da yok. En son ölen bir dağcıyla bizim dağcılarımızın bir alakası yok. 19 arkadaşımız kurtarılacak. Koordinatlar tespit ediliyor fakat fırtına nedeniyle yanlış çıkıyor. O yüzden de hiç kimse şu ana kadar ulaşamadı. Şimdi mahsur kalan İbrahim Bedir arkadaşımızla görüşüldü. O da yerlerini söyledi. Onun üzerine de dernek başkanımız gitti ve kurtarma ekiplerine bildirdi" şeklinde konuştu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »