2 milyon ağaç kesilecek

6 bin zeytin ağacının kesildiği Yırca kamuoyunda tartışılırken Çaldağı’nda büyük ağaç katliamı yapılacak.

14 Kasım 2014 Cuma 23:18
2 milyon ağaç kesilecek
Cumhuriyet'ten Doğan Çizmeci'nin haberine göre Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki Çaldağı’nda yaklaşık 2 milyon ağacın kesilmesinin öngörüldüğü nikel projesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED onayı çıktı. Turgutlu Çevre Platformu’ndan (TURÇEP) Avukat Hasan Namak, kararı yargıya taşıyacaklarını söyledi. VTG şirketi tarafından yaşama geçirilmek istenen işletme, “bölgede vahşi madencilik yapılacağı” gerekçesiyle tepki çekmişti. Bu nedenle ilçedeki yurttaşlar, siyasi parti, meslek odaları ve sivil toplum örgütü temsilcileri, TURÇEP çatısı altında mücadele süreci başlatmıştı.

İlerleyen süreçte adını “Çaldağ” olarak değiştiren şirket, 7 yıldır savunduğu eski ÇED raporunu da rafa kaldırarak bu yılın başlarında bakanlığa yeniden başvuru yaptı. Bakanlık da 27 Ekim’de yeni ÇED raporunu onadı. Raporda, bölgedeki fay hatlarının gösterilmediği ileri sürüldü. İstanbul Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden TEMA Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Duman, projenin hazırlık aşamasında yaklaşık 200 bin ağacın kesildiğini, tesis çalışmaya başladıktan sonra da yaklaşık 1 milyon 800 bin ağacın katledileceğini söyledi.

TURÇEP avukatlarından Hasan Namak, “Konuyu mahkemeye taşıyacağız. Yırca’da neler yaşandığını gördüğümüz için, bu süreç içerisinde Çaldağı’nda ağaç kesilmesine izin vermeyeceğiz. Yargı karar verinceye kadar orada da gerekirse çadırlarımızı kuracağız” dedi. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören de bugün TBMM’de konuyla ilgili konuşma yapacağını bildirdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »