21 Temmuz 2018, Cumartesi

2013 Fıtır sadakası miktarı belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı 2013 yılı fıtır sadakası miktarını açıkladı. Bu yılki fıtır sadakası miktarı 9,25 TL olarak belirlendi.

29 Haziran 2013 Cumartesi 21:42
2013 Fıtır sadakası miktarı belli oldu
Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte 2013 yılı fıtır sadakası miktarı da belirlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki fıtır sadakası miktarının 9,25 Türk lirası olduğunu duyurdu.

Prof. Dr. Raşit Küçük'ün başkanlığında toplanan kurul fıtır sadakası fiyatını hesaplanırken, fıtır sadakasının Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olmasını dikkate aldı. Mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı da göz önünde bulunduruldu.ğu ifade edilirken, 9,25 TL olarak belirlenen fıtır sadakası Ramazan ayının başlangıcından 2014 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede geçerli olacak.

FITIR SADAKASI NEDİR?


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, fıtır sadakasını; Ramazan orucunu tutup iftar etme imkânını elde etmiş olmanın bir şükrü olarak, dinen zengin olan ve Ramazan ayının sonuna yetişen Müslüman'ın belirli kimselere vermesi gereken vacip bir sadaka olarak tanımladı. 

Diyanet, fıtır sadakası ile alakalı olarak şu bilgileri verdi: "Kişi kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük -küçük, kadın-erkek her Müslüman'a fitrenin gerektiğini ifade etmiştir. Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »