2014 TÜBİTAK ödülleri

TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından bu yıl 3 bilim ödülü, 2 özel ödül ve 14 teşvik ödülü verilecek.

24 Temmuz 2014 Perşembe 18:19
2014 TÜBİTAK ödülleri
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 2014 yılı Bilim Ödülü, Özel Ödül ve Teşvik Ödülü kazananlarını açıkladı. TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından bu yıl 3 bilim ödülü, 2 özel ödül ve 14 teşvik ödülü verilecek.

TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada, ödüllerin her sene olduğu gibi kurumun kuruluş yıl dönümünde açıklandığı ifade edildi.

Bu yıl TÜBİTAK Bilim Ödüllerini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timur Doğu, Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ve Koç Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zeynep Aycan, TÜBİTAK Özel Ödüllerini Utah Üniversitesi'nden Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ve Illinois Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hayat Önyüksel kazandı.

TÜBİTAK Teşvik Ödüllerine ise Bilkent Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Bülend Ortaç, Doç. Dr. Emrah Özensoy, Yrd. Doç. Dr. Tamer Uyar, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Okan Zafer Yeşilel, Koç Üniversitesi'nden Prof. Dr. Özgür Barış Akan, Doç. Dr. Bahar Rumelili Sancak ve Doç. Dr. Fuat Balcı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Özgür Ergül ve Doç. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan, Ege Üniversitesi'nden Doç. Dr. Önder Özgener, Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Şahmaran, Uludağ Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Cansev, İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Kanbay, Atatürk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mecit Kantarcı layık görüldü.

Ödüller

Türkiye'de yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkı sağlamış hayattaki bilim insanlarına verilen Bilim Ödülü, 50 bin lira, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor. Ödül sahiplerine ayrıca araştırma desteği de veriliyor. 

Özel Ödül, yurt dışında yaptığı çalışmalarıyla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hayattaki bilim insanlarına veriliyor. Özel ödül 50 bin lira, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor.

Teşvik Ödülü ise yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş bilim insanlarına veriliyor. Ödül, 20 bin lira, gümüş plaket ve ödül beratından oluşuyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »