39 hakim ve savcı ihraç edildi

Hakimler ve Savcılar Kurulu, FETÖ soruşturması kapsamında, 39 hakim ve savcıyı daha meslekten ihraç etti. Böylelikle FETÖ kapsamında meslekten ihraç edilen hakim ve savcı sayısı toplam 4 bin 560 oldu.

5 Ekim 2017 Perşembe 19:30
39 hakim ve savcı ihraç edildi
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 39 hakim ve  savcıyı meslekten ihraç etti.  Alınan bilgiye göre, HSK tarafından, 667 sayılı Kanun Hükmünde  Kararname'nin (KHK) 3. maddesinin 1. fıkrası kapsamında FETÖ/PDY ile iltisak ve  irtibatları olduğu sabit görülen 39 hakim ve cumhuriyet savcısının meslekte  kalmalarının uygun olmadığı ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten çıkarılmalarına  karar verildi.

 HSK, süreçte 4 bin 521 hakim ve savcı hakkında FETÖ üyeliğinden işlem  yapmış ve bu kişiler meslekten ihraç edilmişti. Bugün ihraç edilenlerle FETÖ/PDY  kapsamında meslekten ihraç edilen hakim ve savcı sayısı toplam 4 bin 560 oldu.  Meslekten çıkarma kararının, dijital materyallerde yapılan  incelemeler, örgüt mensuplarının haberleşme için kullandıkları şifreli  programlarda yer alan kayıtlar, soruşturmalar kapsamında ifadelerine başvurulan  hakim ve cumhuriyet savcılarının ifade ve sorgu tutanakları ve soruşturma  sürecinde itirafta bulunan hakim ve cumhuriyet savcılarının beyanlarının birlikte  değerlendirilmesi sonucu alındığı kaydedildi. HSK'nın ihraç kararının Resmi Gazete'ye gönderildiği öğrenildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »