4 parti ortak oy verdi, AKP reddetti

MHP'nin fındık üreticileriyle ilgili verdiği ve İYİ Parti, CHP ve HDP'nin de desteklediği önerge AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.

17 Ekim 2018 Çarşamba 20:28
4 parti ortak oy verdi, AKP reddetti
MHP'nin fındık üreticilerinin sorunlarına ilişkin araştırma önergesi oylandı.

Oylamada MHP, İYİ Parti, CHP ve HDP de araştırma önergesi kurulması yönünde olumlu oy kullandı.

Yapılan elektronik oylamada, pusulaların kabul edilip edilmeyeceğine yönelik tartışma çıkınca, TBMM Başkanvekili Mithat Sancar, birleşime ara verdi ve grup başkanvekillerini görüşmeye davet etti.

 Birleşim yeniden açılınca, Sancar, tereddüt oluştuğunu belirterek, oylamayı yineledi. 

135 kabul oyuna karşı 155 red oyuyla araştırma komisyonu önergesinin öngörüşmelerinin bugün yapılması önerisi kabul edilmedi.

"DÖRT MÜ BÜYÜK BİR Mİ BÜYÜK"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ortaya çıkan sayının Meclis iradesini yansıtmadığını savunarak, "Dört mü büyük bir mi büyük?" diye sordu.

Özkoç, gerekirse fazladan çalışarak bu öneriyi bugün Meclisten çıkarılmasını istedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, fındık üreticilerinin derdinin kendi dertleri olduğunu ifade etti.

Diğer gruplarla yapılan görüşmeler sonunda, kendi yaptıkları çalışmayı da tamamlayarak, bütün partilerin iş birliğiyle, araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergeyi gelecek hafta Genel Kurulun gündemine getireceklerini bildiren Özkan, "Fındık üreticilerimiz müsterih olsun" dedi.

 MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da TBMM'de bugüne kadar kurulan bütün araştırma komisyonlarının ortak mutabakatla kurulduğunu anımsatarak, bunun artık neredeyse geleneksel hale geldiğini dile getirdi.

Akçay, "AK Parti de önümüzdeki zaman dilimi içinde konuyu tekrar değerlendirerek, bütün siyasi partilerin ortak mutabakatıyla, bu komisyonun kurulacağını ümit ve temenni ediyorum." diye konuştu.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »