24 Mayıs 2018, Perşembe

4 partiden ortak karar

TBMM’de grubu bulunan 4 parti, çocuk istismarının araştırılmasına yönelik olarak Meclis Araştırma Komisyonu kurulması konusunda anlaştı.

23 Mart 2016 Çarşamba 22:18
4 partiden ortak karar
MHP, çocukların her türlü istismardan korunması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik çalışmalar yapılması konusunda TBMM'ye önerge verdi.
TBMM Genel Kurulunda MHP'nin grup önerisi üzerinde söz alan CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, cinsel istismar iddiasıyla ilgili olarak Karaman'da bir heyetle incelemede bulunduklarını anımsatarak, "Bu konu beni o kadar üzüyor ki dosyayı incelediğimde oturup hüngür hüngür ağladım ve konuşmakta da zorlanıyorum. Çünkü unutmayınız ki bizler anneyiz, babayız. Bu duygularla bu dosyaları inceledik, bu olayı araştırdık." ifadesini kullandı.
Tüzel kişilikler ve şahısların, ilkokul ve ortaokul seviyesinde yurtlar ya da bu tür evler açamayacaklarını belirten Karabıyık, illegal olan bu yerlerin de denetlenemediğini savundu.
Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için komisyon kurularak konunun araştırılmasını isteyen Karabıyık, "Evlatlar söz konusu olduğu zaman ne parti ne vakıf, hiçbirinin önemi olmaz; her şeyin üstündedir bu evlatlar, hepimizin çocuklarıdır bunlar. Lütfen elimizi vicdanımıza koyalım, çocukları koruyalım, vakıfları değil." dedi.
AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, çocuğa yönelik politikaların bütüncül politikalar olduğunu, tek bir kurumun görev ve sorumluluğu altında değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, "Kamu kuruluşlarının bu anlamda yetki ve sorumlulukları vardır, sivil toplum kuruluşlarının sorumlulukları vardır, toplumun her bir ferdinin çocuğa yönelik politika ve uygulamalarda sorumluluğu vardır." diye konuştu.
Keşir, çocuk istismarına ve mağduriyetine ilişkin bütün olayları lanetlediklerini ve kınadıklarını söyledi.
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise söz konusu hadise gibi olayların kesinlikle lanetlenmesi ve kınanması gerektiğini belirtti.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, hukuki temelden yoksun, denetimsiz evlerde bu tür istismarların yaşanabildiğini kaydederek bu konuların araştırılması için bir komisyon kurulmasını talep etti.
AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır, hangi vakfa ve derneğe ait olursa olsun bu aşağılık suçu işleyen kişiyi kim olursa olsun lanetlediklerini dile getirdi. Çakır, çocuklarla ilgili konularda politik polemikler yapılmaması gerektiğini vurguladı.
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Şu anda TBMM eğer çocuklara yönelik taciz, tecavüz ve istismarı konuşmayacaksa ne konuşacağız?" ifadesini kullanarak, TBMM'de bir komisyon kurulmasını ve olayla ilgili inceleme yapılmasını istedi.

Oylamaya sunuldu
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, MHP'nin çocuk istismarının araştırma önerisini milletvekillerinin oyuna sundu. Aydın'ın, önerinin kabul edilmediğini açıklaması üzerine, muhalefet milletvekilleri sonuca, alkışla tepki gösterdi.

Araştırma komisyonu kurulucak
Bu gelişmelerden sonra bir açıklama yapan Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP, HDP ve MHP gruplarıyla varılan mutabakat çerçevesinde çocuk istismarıyla ilgili ortak bir araştırma önergesi verileceğini belirterek, önergenin yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülerek araştırma komisyonu kurulacağını söyledi.
Bostancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün TBMM Genel Kurulunda çocuk istismarıyla ilgili tartışmalar yaşandığını belirterek, "Bu tartışmalar esnasında mesele, kimi zaman siyasi rekabet konusu haline de gelir gibi oldu. Esasen bunu biz istemediğimiz gibi, diğer partilerin de istemediğini biliyoruz. Çünkü, bazı hassasiyetler ortaktır ve siyasi farklılıklar ötesinde herkesin sahip çıkması gereken değerlerdir" dedi.
Akşam saatlerinde, CHP, HDP ve MHP grup başkanvekilleriyle görüştüğünü ifade eden Bostancı, üç muhalefet grubuyla da çocuk istismarı konusunda verilecek ortak bir önergeyle, Parlamento çatısı altında araştırma komisyonu kurulması ve konunun incelenmesi konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.
Bostancı, her grubun kendi önergesini hazırlayacağını ifade ederek, şöyle konuştu: "Bunu ortak önerge haline getireceğiz ve yarın Mecliste konuşacağız. Çocuk istismarı derken, bunun sınırlarının hayli geniş olduğuna da dikkat çekmek isterim. Bunun sokak çocuklarından tutun da uyuşturucu meselesinin ulaştığı
çocuklar, hatta başka türlü istismarlara kadar hayli geniş bir skalası var. Bütün bunları içeren bir anlayışla komisyonun çalışmalarını belirleyen bir yaklaşımı dile getireceğiz. Muhtemelen diğer gruplar da benzeri bir şekilde önerilerini getirecekler ve yarın ortak bir önergeyle bu meseleyi, Parlamentonun beraberce ele aldığı ve komisyon kurduğu, buna ilişkin çalışma yaptığı konu haline getireceğiz."
AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı, çocuk istismarıyla ilgili araştırma önergesinin yarın Genel Kurulda, Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı'ndan önce görüşüleceğini belirterek, önergenin tamamlanmasının ardından tasarının görüşmelerine devam edileceğini söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »