21 Haziran 2018, Perşembe

400 milyon dolar ortadan kayboldu!

İran Meclisi Sanayi ve Maden Komisyonu Üyesi Hüseynisadr, Ahmedinejad döneminde, uçak parçaları ithal etmek için ayrılan 400 milyon doların ortadan kaybolduğunun belirlendiğini açıkladı

6 Kasım 2014 Perşembe 2:56
400 milyon dolar ortadan kayboldu!
İran Meclisi Sanayi ve Maden Komisyonu Üyesi Mueyyed  Hüseynisadr, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde, uçak parçaları  ithal etmek için tahsis edilen 400 milyondoların ortadan kaybolduğunun  belirlendiğini açıkladı.

İranlı İşçiler haber Ajansı İLNA'nın haberine göre; yolsuzluğa konu  olan miktarın 400 milyon dolar olduğunu ve İran'a uygulanan uluslararası  ambargolardan yararlanarak yolsuzluğa karışan kişi hakkında soruşturmanın  başladığını belirten Hüseynisadr, "Elime ulaşan belgelerde, bir kişinin önceki  hükümet döneminde devletten uçak parçaları ithal etmek için 400 milyon dolar  kredi aldığı, ancak ülkeye herhangi bir mal girişi yapmadığı görülüyor. Ayrıca  konu hakkında bir soruşturma da yapılmamış"diye konuştu.

Hüseynisadr, kendisine ulaşan belgelerde, yolsuzluğu yapan kişinin  isminin yer aldığı bilgisini de paylaştı.

Ahmedinejad hükümeti döneminde kaybolduğu iddia edilen 80 milyon  dolarlık petrol kulesi hakkında da bilgi veren Hüseynisadr, konu hakkında bir  grup milletvekili tarafından Meclis Başkanı Ali Laricani'ye mektup yazıldığını ve  gelecek haftaya kadar cevap almayı umduklarını belirtti.

ABD ve Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle uçak  sanayisinde kullanılan bir çok parçanın İran'a satışı engelleniyor. Bu da, eski  model uçaklarını yenileyemeyen İran'da, uçak kazalarının yaşanmasına sebep  oluyor.  İstatistiklere göre, İran'da 1979'daki devrimden bu yana düşen 14 yolcu  uçağında, bin 168 kişi hayatını kaybetti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »