400 Türk TIR'ı sınır kapılarından mahsur kaldı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Macaristan’ın geçiş belgesi vermemesi nedeniyle şu an 400 Türk TIR’ının Kapıkule ve Romanya-Macaristan sınır kapılarında beklediğini söyledi.

25 Kasım 2017 Cumartesi 22: 4
400 Türk TIR'ı sınır kapılarından mahsur kaldı
Budapeşte’de Macar ithalatçılarla buluşan Uluslararası Nakliyeciler  Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Macaristan’ın geçiş belgesi  vermemesi nedeniyle halihazırda 400 Türk TIR’ının sınır kapılarında beklediğini,  Macar ithalatçıların ise nakliyecilere "yükümüz nerede kaldı?" diye sorduğunu  belirtti.

Günlerdir Kapıkule’de belge bekleyen yüzlerce şoförün isyan noktasına  geldiğini, bu durumdan Macar ekonomisinin de zarar gördüğünü kaydeden Şener,  ''Kapıda bekleyen 400 aracın yaklaşık 80'i Macaristan’a yük getiren araç. Geri  kalan 320'si başta Almanya olmak üzere, İngiltere, Hollanda, Danimarka gibi  ülkelere yük götürmek için Kapıkule’de bekliyor. Macaristan belge vermediği için  yükler kapıda kaldı.” şeklinde konuştu.

Geçen ay Avrupa Adalet Divanı’nın ''Türk araçlarından geçiş ücreti  alınamaz'' şeklindeki kararına rağmen bu tür olayın yaşanmasına çok  şaşırdıklarını belirten Şener, şöyle konuştu:

''2018 yılında geçiş ücretlerinde sorun yaşamayacağımızı düşünürken,  bu yılın sonunda yine sorunla karşılaştık. Belgeler bitince Macar tarafından  ilave belge talebinde bulunduk ancak iki gün öncesine kadar talebimiz olumlu  karşılanmadı. Dün Macaristan Dışişleri BakanlığıEkonomik İlişkilerden Sorumlu  Bakan Yardımcısı Levente Magyar ile görüştük ve derdimizi anlattık. Kendileri,  yıl sonuna kadar sorun yaşanmayacak adette belge sağlayacakları sözünü verdi.  bugün Cumartesi olmasına rağmen 500 adet belgeyi teslim alacağız. Bu belgeler  ancak kapıda bekleyen araçların geçişini sağlayacak. Macar ithalatçıları ve UND  olarak konuyu yakın takip edip, yıl sonuna kadar sorun yaşatmayacak Geçiş  Belgesi’ni temin etmeliyiz. Türkiye ile Macaristan arasında Avrupa Adalet Divanı  kararı çerçevesinde kalıcı, sorunsuz bir ulaştırma ilişkisinin kurulmalıdır.''

UYGULAMAYA KARŞI AÇILAN DAVA

Mart 2015'te Macaristan, 438 avroluk geçiş ücretini ödemediği için bir TIR şoförüne 2 bin 400 avroluk para cezası vermişti. Bunun üzerine, şoförün  çalıştığı şirket, UND ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) desteğiyle konuyu  Macar yargısının gündemine getirmişti.Macaristan mahkemesi davanın Avrupa Adalet  Divanı'na taşınmasına karar vermiş, Adalet Divanı, Ocak 2016'da, üye ülkeler ve  AB Komisyonundan görüş istemişti.

Bu yıl 19 Ocak'ta Lüksemburg'ta görülen duruşmada, AB Komisyonu Türk  tezleri çerçevesinde görüş bildirerek, geçiş ücreti alınmasının AB-Türkiye  Ortaklık Konseyi Anlaşması 4. ve 5. maddelerine aykırı olduğunu ifade etmişti.  Komisyon, geçiş ücreti nedeniyle, AB ve Türkiye arasındaki ticarette yılda 3,5  milyar avro kayıp yaşandığı ve ticarete kısıtlama getirildiğini belirtmişti.

Avrupa Adalet Divanı geçen ay Türk TIR’larından Macaristan’da geçiş  ücreti alınması uygulamasına karşı açılan davayı karara bağlamış ve söz konusu  şirketin, Macar Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi aleyhine açtığı davada, Türk  şirketinin haklı olduğuna karar vermişti.Kararda, Türk TIR’larından Macaristan'a  her geçişte ücret alınmasının, gümrük vergisine eşdeğer olduğu, dolayısıyla  anlaşmalara aykırılık taşıdığı ve uygulanamayacağı belirtilmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »