414 güne, 33 lira 84 kuruş tazminat

Bilirkişi, haksız yere 414 gün hapis yattığı için dava açan Faik Öz'ün günlük kaybını 10 kuruştan hesaplayarak 33 lira 84 kuruş tazminat ödenmesi gerektiğini belirtti. Davayı zamanaşımı gerekçesiyle reddeden mahkeme, maliye avukatının 3 bin TL ücretini de Öz'den istedi.

9 Eylül 2014 Salı 19:23
414 güne, 33 lira 84 kuruş tazminat
Diyarbakır'da elektrik ustası olarak çalışan 40 yaşındaki Faik Öz, 1994 yılında 'Terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla polis tarafından gözaltına alınıp, yaklaşık 25 gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 24 Şubat 1994’te tutuklanarak, Diyarbakır 3 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan Faik Öz, 414 gün tutuklu kaldıktan sonra 13 Nisan 1995 tarihinde beraat etti.
Öz serbest bırakıldıktan 17 yıl sonra haksız yere 414 gün hapis yatmasının karşılığı olarak Maliye Hazinesi'ne dava açtı ve 100 bin TL maddi, 200 bin TL manevi olmak üzere 300 bin lira tazminat istedi.
Davanın dilekçesinde elektrikçi Faik Öz'ün tutuklu olduğu sürede mesleğini yapamadığı vurgulandı. "Tutuklandığı için ailesinin geçimini sağlayamadı ve ailesi borçlandı. Bu sürede kendisi ve ailesi büyük mağduriyet yaşadı. Müvekkil bu sürede Diyarbakır ve Gaziantep cezaevlerinde kaldı" ifadeleri kullanıldı.

414 gün = 33.84 TL
Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi maddi tazminatın hesaplanması için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi raporunda Faik Öz'ün tutuklu kaldığı tarihlere ilişkin maddi kaybı ile ilgili itibar edilebilecek belge ibraz edemediği belirtildi. Dönemin asgari ücret tarifesi üzerinden hesap yapan bilirkişi, Faik Öz'ün tutuklu olduğu 414 gün süresince toplam maddi kazanç kaybının 33.84 lira olduğunu belirtti.

Yeni raporda kayıp: 32 bin 440 TL
Faik Öz'ün avukatı Suzan Erik, bilirkişi raporunda çıkan sonuca itiraz etti. Müvekkilinin bugünkü para ile günlüğü 100 liraya çalıştığını belirten Erik, “Hesaplamanın asgari ücretten yapılması hukuken uygun olmadığı gibi, hakkaniyete de aykırıdır” dedi.
İtiraz üzerine naip hâkim, dosyayı yeniden incelenmek üzere başka bilirkişiye gönderdi. Yeni bilirkişi raporunda, Faik Öz'ün maddi kazanç kaybının 32 bin 440 lira olduğu belirtildi.

Dava zamanaşımından reddedildi
Naip hâkim dosyayı karar vermek üzere mahkeme heyetine gönderdi. Dosyayı inceleyen mahkeme heyeti, Faik Öz'ün Yalova'da ikamet etmesi nedeniyle yetkisizlik kararı verdi ve dosyayı görüşülmek üzere Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.
Yalova Ağır Ceza Mahkemesi de Faik Öz'ün beraat ettiği tarihten tazminat davasının açıldığı tarihe kadar 17 yıl zaman geçtiğini belirterek, zamanaşımı gerekçesiyle davayı reddetti.

Zamanaşımı 3 bin TL borç çıkardı
Dava ile ilgili gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, Faik Öz'ün beraat kararının kesinleştiği tarihten itibaren 10 yıl içinde dava açması gerektiğini belirtti. Kararda “Bir hakkın ucu açık bir şekilde aranmasının hukuk kriterleri, zamanaşımı kuralları ve hukukun işleyişi bakımından mümkün olmadığı gözetilmiştir. Bu nedenle davanın süre yönünden reddine yönelik hüküm kurmak gerekmiştir” ifadeleri kullanıldı.
Mahkeme, Yargıtay 12'nci Ceza Dairesi'nin benzer kararını dikkate alarak, maliye avukatının vekâlet ücreti olan 3 bin TL'nin de Faik Öz'den tahsil edilmesine karar verdi.

Dava Yargıtay’da
Faik Öz'ün avukatı Suzan Erik, Yargıtay'a temyiz başvurusu yaptı. Erik temyiz dilekçesinde müvekkili hakkında verilen kararın kesinleşme şerhinin süresi içinde tebliğ edilmediğini belirtti:
"İdare kesinleşme şerhi işlemini tebliğ etmekten imtina ettiği için müvekkil zamanaşımı sorununa maruz kalmıştır. Dosya ezber bir şekilde incelenmiş ve ret kararı dahi makul bir gerekçeye dayandırılmamıştır. Mahkemenin verdiği karar açık bir şekilde yasa ile bağdaşmamakta ve telafisi mümkün olmayan bir hukuk girdabına sebep olmaktadır."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »