19 Temmuz 2018, Perşembe

45 yıllık MHP'li böyle istifa etti

MHP Kastamonu eski İl Başkanı İlhan Engin ve Kastamonu eski Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Sertlek, düzenledikleri basın toplantısı ile MHP'den istifa ettiklerini ve Akşener'in partisinde nefer olacaklarını açıkladılar.

1 Ağustos 2017 Salı 19:58
45 yıllık MHP'li böyle istifa etti
Kastamonu’da eski İl Başkanı İlhan Engin ve Alparslan Türkeş’in Kastamonu’daki son Ülkü Ocakları Başkanı önceki dönem MHP İl Başkan Yardımcısı Ahmet Sertlek, MHP’den istifa ettiklerini açıkladı.

Geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleşen MHP Kastamonu İl Kongresinde konuşmak için söz isteyen ancak kongreye divan başkanı olarak katılan genel başkan yardımcısı Emin Haluk Ayhan tarafından konuşmasına izin verilmeyen İlhan Engin, gerçekleştirdiği basın toplantısında hem kongrenin hem de kendilerini istifa götüren sürecin arka planını anlattı.

Almış olduğu istifa kararının kendisi için çok zor bir durum olduğunu belirtilen Engin, ‘’ 45 yıldır Ülkücü Hareketin için mücadele ediyorum. 1980 öncesinde çeşitli görevlerde bulundum. 1984’te, rahmetlik Başbuğumuz Alparslan Türkeş ile Ankara Oran’daki evinde yaptığımız görüşmeden sonra, bizzat Başbuğumuzun talimatı ile Kastamonu’da Muhafazakâr Parti’nin merkez ilçe teşkilatını kurdum. O günden bugüne de, MHP çatısı altında, merkez ilçe başkanlığı, il başkan yardımcılığı, il başkanlığı görevlerinde bulundum.

"TÜRKEŞ'İN ANCA RESMİNİ GÖRENLER BİZE 'BİZ TÜRKEŞÇİYİZ' DİYOR"

Anlatmak istediğim şudur; bazı arkadaşlar hem genel merkeze kızıyor hem de biz Türkeşçiyiz, partimizden ayrılmayalım yaklaşımında bulunuyor. Ben 45 senemi vermişim. Benim defalarca sohbet ettiğim Başbuğ’umun yüzünü değil, anca resmini görenler MHP’den ayrılma kararı verenlere biz Türkeşçiyiz diye tepki gösteriyor.

Bunları geçsinler. Benim aldığım karar, kolay bir karar değil. Ortada 45 yılım var. Şu an bağrıma ağır bir şey oturmuş gibi hissediyorum. Ancak ne yazık ki 45 yıllık sevdamızı bize yar etmediler. Genel Merkez dikensiz bir gül bahçesi istiyordu, bizde çiçeksiz ve ağaçsız bir gül bahçesi bıraktık. Hem Kastamonu’da hem de ülke genelinde Hareketimizin ezici çoğunluğu bizim ile aynı düşüncede.

Şimdi genel merkez ve onların Kastamonu’daki azınlıkta olan destekçileri boş tarlada dokuztaş oynasınlar. Biz ise, Başbuğ Türkeş’in 9 Işık doktrinini iktidar yapmak için yeniden çarıklarımızı giydik. Biz Ülkücüyüz, bizim hayat tarzımız bu. Böyle açtık gözümüzü, böyle kapatacağız‘’ dedi.

Engin, sözlerine şöyle devam etti; ‘’Ben defalarca il kongresi yaptım. Her kongrede en az 2 aday oluyordu. Yaptığımız kongrelerde spor salonları doluyordu, bahçeleri de doluyordu. 1994 yılında bir çalışma yaptım, bütün Ülkücüleri parti çatısı altında topladım, herkese partinin kapısını açtım ve o yıl MHP Kastamonu’da ilk defa belediye başkanlığını kazandı.

1999 yılındaki il başkanlığımda ise, Kastamonu’da 1 milletvekili, 5 belediye, 57 belediye meclisi üyesi, 12 il genel meclisi üyesi kazandık. 2002’de kendi isteğimle il başkanlığı görevimi bıraktım. 2013’ün sonunda tekrar il yönetimini oluşturma görevi için genel merkezden yetkiyi aldım. Yetkiyi aldığımda, 9 tane belediye başkan aday adayı vardı. Buna rağmen 2014’teki yerel seçimlerde belediyeyi kazandık ama kazandığımıza sahip çıkamadık.

Seçim akşamı Adliye’nin önünde biz bekliyorduk, milletvekilimiz Emin Çınar’da bizimle beraber adliyenin önünde bekliyordu. Oysa AKP milletvekilleri seçim kurulu başkanının yanında, seçim kurulu başkanının kafasında boza pişiriyordu. Neticede 120 oy ile seçimi kaybettiğimiz açıklandı.

Elbette bu süreçte sandığa sahip çıkma noktasında bizimde hatalarımız oldu. Eleştiriye açık olacaksınız. 20 yıllık belediyeyi kaybetmemizin ardından, öğretmenevinde bir toplantı oluşturduk ve biz nerede hata yaptık diye bütün ülküdaşlarımızın davetli olduğu bir istişare toplantısı düzenledik. Kürsüyü koyduk, mikrofonu verdik ve ülküdaşlarımıza buyurun bizi eleştirin dedik. O eleştirilerden de çıkarmamız gereken dersleri çıkardık ve not ettik.

"MHP'NİN İKTİDAR OLMASINI İSTEMEK SUÇ MU?"

Şimdi ise, Cumartesi günü gerçekleşen kongrede, partinin kapıları ve kürsüsü, elbetteki genel merkezin ve mevcut MHP İl yönetiminin işbirliği ile bize kapatıldı. Ben Ülkücü Hareketin iktidar olmasını istiyorum, suç mu bu? Ancak bize kürsüyü kapatanların yaptığı ne? İktidar olmak için çalışmak değil, iktidarı ayakta tutmak ve muhalefetin muhalefeti olmak. Kongrede merkez ilçe delege listesi yapıyorsunuz, elbetteki her kongrede partinin yapısı yenilenmeli, taze kan gelmelidir.

Merkez ilçede 400 tane delege var. Her kongrede bu sayıdan 80-100 tanesini yenileyebilirsiniz. Ancak 400 delegenin 400’nü de siler, yeni bir 400 delege yazarsanız, partinin hafızasını kaybedersiniz. Siyasi partiler seçimlerde çıkardıkları adayları hangi kriterlere göre çıkarıyor?

Mesleğinde kariyer yapmış, toplumda bir karşılığı olan, düzgün ve temiz isim olduğuna inanılan isimler vitrine çıkarılıyor ve vatandaştan bu adaylar için oy isteniyor. Ancak ilçe delegelerine bakıyorsunuz, 60 bin seçmenin önüne çıkardığınız belediye başkadan adayınız yok, seçilmiş iki il genel meclisi üyeniz yok, 11 belediye meclis üyesinden 6 tanesi yok.

Bunlar 400 kişilik delege listesine yakışmıyordu da, bunları neden buralara aday yaptınız? Hadi beni yazmamanızı anlıyorum. Çünkü ben olağanüstü kongre isteyen Ülkücülerden biriyim. Ancak seçilmiş arkadaşlarımızı delege yazmamanın bir açıklaması yok.’’

"REFERANDUMDA 'EVET' ÇIKTI AMA PKK BİTMEDİ"

Referandumda hayır diyeceğini en başından ilan ettiğini ifade İlhan Engin, ‘’ O sırada önceki dönem milletvekilimiz Emin Çınar’a neden evet dediğini sordum. PKK ve FETÖ’ye karşı ülkenin bekası için dedi. FETÖ bitti, bak siyasi ayağı yokmuş dedim. PKK’da evet çıkarsa sanki ellerinden sihirli değnek varmış gibi hemen bitecekti. Ne oldu, bitti mi PKK? Kendisine, seçimlerde MHP adaylarının AKP listesinden aday olacağı, bunun için MHP’ye 50-60 kişilik kontejan açıldığına dair haberler var. Bunu genel merkezde yalanlamadı, o kontejandan adaylık sözü aldın da mı evet diyorsun yoksa diye sordum. Bana cevap veremedi. 45 yıllık emeğimizi, mirasyediler gibi harcadılar.

"AKŞENER'İN PARTİSİNDE NEFER OLACAĞIM"

Türk milliyetçiliği davasını iktidar etmek için bundan sonraki süreçte, Meral Akşener’in öncülüğünde gerçekleşmesi beklenen yeni oluşumda yer alacağını belirtilen Engin, "Sayın Meral Akşener’den ne vekillik ne de il başkanlığı için hiçbir söz almadım. Yeni oluşumda nefer olarak yer alacağım‘’ diyerek sözlerini tamamlayan İlhan Engin, önümüzdeki süreçte Kastamonu’da çok sayıda ismin toplu olarak MHP’den istifa edeceğini de belirtti. 

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »