450 Çalışan Kurtarıldı

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş, madenden toplam 450 çalışanın kurtarıldığını açıklayarak yangının nedeninin henüz belirlenemediğini vurguladı.

15 Mayıs 2014 Perşembe 4: 5
450 Çalışan Kurtarıldı
Soma Kömür İşletmeleri A.Ş gündemdeki iddialara da yanıt vererek madenden toplam 450 çalışanın kurtarıldığını açıklayarak, yangının nedeninin henüz belirlenemediğini vurguladı.

"450 ÇALIŞAN KURTARILDI"

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait Soma Eynez mevkiinde bulunan kömür madeninde meydana gelen faciayla ilgili olarak şirketten açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, "Bugün itibariyle 238 çalışanımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ani kurtarma müdahalesi sayesinde 450'ye yakın çalışanımız kurtarılmış, içlerinden 80 çalışanımızın tedavileri Soma, Manisa, İzmir ve Balıkesir'deki hastanelerde sürmektedir" denildi.

"YANGIN NEDENİ BELLİ DEĞİL"

Açıklamada madende yangının çıkış nedeninin henüz tespit edilemediği ve bu konuyla ilgili açıklamanın ancak yangın tamamen kontrol altına alındıktan sonra yapılabileceği kaydedildi. Açıklmada, "Yangının sebebi henüz belirlenememişken; spekülatif olarak yangına sebebiyet verdiği iddia edilen trafoyla birlikte, tüm malzeme ve ekipmanlar teknik olarak en üst düzeydedir" denildi.

"TAŞERON İŞÇİ YOK"

Açıklamada, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde çalışan tüm işçilerin sigortalı olduğu vurgulanarak, "Hiçbir şekilde kayıtdışı veya yasada öngörülen yaş sınırının altında çalışanımız bulunmadığını, tüm çalışanlarımızın bordromuzda ve gerçek ücretleriyle istihdam edildiğini, tamamının sendikalı olduğunu devam eden iddialara karşın altını çizerek belirtmek isteriz. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'de taşeron çalışma sistemi uygulanmamaktadır" ifadesine yer verildi.

"KAPATMA CEZASI ALMADIK"

Maden ocağının her 6 ayda bir düzenli olarak devletin ilgili kurum ve kuruluşları tarafından denetlendiği belirtilen açıklamada, son denetimin Mart ayında gerçekleştiği, usule aykırı bir durum tespit edilmediği dile getirildi. Madenin geçmiş dönemlere ait herhangi bir kapatma cezası almadığı, ciddi bir kaza da yaşanmadığı ifade edildi.

"HER BİR KAYIPLA AİLEMİZDEN BİR CAN KOPMUŞTUR"

Açıklamada, "Soma Kömür İşletmeleri, 30 yıldır işçi sağlığı ve iş güvenliği yönüyle de örnek bir şirket olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Bu bağlamda, tüm çalışanların periyodik kontrolleri aksatılmadan sürdürülmekte, iş güvenliği ve sağlığı, branş eğitimlerine de büyük önem verilmektedir. Türkiye'nin dört bir yanında toplam 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Soma Kömür İşletmeleri olarak yaşadığımız bu elim yangın sonucu üzüntülerimizi bir kez daha dile getirmek isteriz. Çalışanlarımızdan her biri ailemizin bir parçasıdır. Her bir kayıpla ailemizden bir can kopmuştur. Bir kez daha vefat eden çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı, sabır, yaralılarımıza acil şifalar dilerken çalışanlarımızın ve ailelerinin, maddi ve manevi yanında olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz. Milletimizin başı sağ olsun." denildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »