21 Haziran 2018, Perşembe

5 bin nüfuslu mahalleye kuduz karantinası

VAN'ın Özalp İlçesi Sağmalı Mahallesi, 9 yaşındaki Azad Özener'i ısırdıktan sonra ölen köpeğin kuduz çıkması nedeniyle karantinaya alındı.

11 Mart 2015 Çarşamba 16:50
5 bin nüfuslu mahalleye kuduz karantinası
Özalp İlçeasi'ne 20 kilometre uzaklıktaki Sağmalı Mahallesi'nde evinin yanında oynayan Azad Özener, 10 gün önce başıboş bir köpek tarafından ısırıldı. Aradan 5 gün geçtikten sonra baş dönmesi, yüksek ateş ve kusma şikayeti başlayan Azad Özener, ailesi tarafından Özalp Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada yapılan tetkikler sonrası durumu gittikçe ağırlaşan Azad Özener Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne sevkedildi. Burada gerekli tedaviler uygulanırken Azad'ı ısıran ve 9 gün önce ölen köpekten alınan numune Elazığ Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi.

KÖPEK KUDUZ ÇIKTI, MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Elazığ'dan gelen numune sonuçlarında köpeğin kuduz olduğu ortaya çıkınca, Özalp İlçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Köy girişine karantina tabelası asılırken, köpekler de tek tek aşılandı. Mahallenin camisinin hoparlöründen anons yapılarak vatandaşların köpeklerini aşılatması ve şüpheli durumları yetkililere bildirmesi istendi. Ayrıca mahalleye hayvan giriş çıkışları yasaklandı. Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, başıboş köpeklerin temizlenmesi için belediyeyi yazıyla uyardı. 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »