25 Haziran 2018, Pazartesi

5 Suriyeli çocuk zehirlenerek can verdi

ANTALYA'nın Korkuteli İlçesi'nde 5 Suriyeli kardeş, odanın içerisine koydukları kömür sobası kovasından çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü.

22 Kasım 2014 Cumartesi 22: 5
5 Suriyeli çocuk zehirlenerek can verdi
Olay, sabaha karşı Aşağıpazar Mahallesi'nde meydana geldi. Suriye'deki iç savaştan iki hafta önce kaçarak 5 çocuğuyla birlikte Korkuteli'ne gelen 45 yaşındaki İbrahim Almahawi ve eşi Nufea Almahawi, gündelik işçi olarak 30 TL karşılığı mantar toplama ve bağ- bahçe budama işlerine gidiyordu. Kaldıkları müstakil evin yatak odasında dün akşam soğuk hava nedeniyle kömür sobasını yakan Suriyeli çiftten Nufea Almahawi, içerisinde kömürler sönmeden çıkarttığı kovayı saat 23.00 sıralarında dışarı bıraktı. Bu sırada salonda uyuyan 5 kardeşten biri, dışarıya bırakılan kovayı ısınmak amacıyla yattıkları salonun ortasına getirdi. 18 yaşındaki Cemile Almahawi, 14 yaşındaki Ala Almahawi, 11 yaşındaki Ahmet Almahawi, 9 yaşındaki Nesri Almahawi ve 7 yaşındaki Gıfran Almahawi, bir süre sonra uykuya daldı. Bu sabah kardeşlerin odasına giren anne ve baba, çocuklarını yataklarında hareketsiz yatarken buldu.

Polis ve sağlık ekiplerine bilgi verilmesi üzerine gelen sağlık ekipleri 5 kardeşin kömür sobasından çıkan karbonmonoksit gazından zehirlendiğini belirledi. Cumhuriyet savcısının olay yerinde yaptığı incelemenin ardından Almahawi kardeşlerin cenazesi otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. 5 kardeşin otopsilerinin ardından defnedilmek üzere Suriye'ye gönderileceği belirtildi.

Polis merkezinde ifadeleri alınan İbrahim- Nufea Almahawi çifti ise Korkuteli Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.
MARDİN'DEN ANTALYA'YA GELDİLER
Suriye'den yoksulluk, savaş ve ölümden kaçarak kendilerine yeni bir yaşamın kapılarını aralamaya çalıştıkları Antalya'nın Korkuteli İlçesi'nde 8 çocuğundan 5'i karbonmoksit gazı zehirlenmesinden ölen Almahawi ailesinin hikayesi Mardin Kızıltepe'den başladı.
İlçe merkezine yakın Aşağıpazar Mahallesi'nde gecekonduyu andıran 2 odalı müstakil bir evde 8 çocuğu ve eşi ile kalan İbrahim Almahawi, Suriye'den çıktıklarında ilk duraklarının Mardin'in Kızıltepe İlçesi olduğunu söyledi. Kızıltepe'den kimseye haber vermeden 15 gün önce Antalya'ya 50 kilometre uzaklıktaki Korkuteli'ne geldiklerini anlatan İbrahim Almahawi, Arapça bilen bir kişi aracılığıyla, ilçede artık bir sanayi haline gelen mantar işinde çalıştıklarını söyledi.
3 ÇOCUK ANNE BABAYLA KALDI
Günlük 30 lira yevmiyeyle iş bulurlarsa çalışarak 8 çocuğunu geçindirmeye çalıştıklarını kaydeden İbrahim Almahawi, hergün olduğu gibi bugün de saat 06.00'da uyanarak bulabildikleri işlerde çalışmak üzere evden çıkmak istediklerini anlattı. Gece 3 çocuğunun kendi yanlarında, diğer 5 çocuğunun ise salonda yattığını belirten İbrahim Almahawi, eşi Nufea Almahawi'nin uyandırmak amacıyla 5 çocuğunun yattığı odaya gittiğini ve o anda onların cesediyle karşılaştığını söyledi.
Eşinin çocukları uyandırmak için onları tokatladığını ama içinde kömür yanan kovadan yayılan keskin bir kokunun odayı sardığını anlatan İbrahim Almahawi, kovanın çocukların odasına nasıl gittiği konusunda fikri olmadığını kaydetti. Almahawi, "Gece saat 23.00'te eşim kovayı değiştirdi. Kömür kovası dışarıda kaldı. Çocuklardan biri içeri almış" dedi.
İbrahim Almahavi, "Allah verdi, Allah aldı. Yapacağımız bir şey yok" diye konuştu.
CENAZELERİ SURİYE'YE GÖTÜRÜLECEK
Dün gece anne ve babalarıyla aynı odada kaldıkları için ölümden kurtulan 17 yaşındaki Abdullah, 5 yaşındaki Sabriye ve 3 yaşındaki Adnan, bu sabah bir tas çorba, yoğurt, bir paket margarin ve ekmekle yere kurulan sofrada yemeğini yedi. Anne Nufea Almahawi'yi ise Türk komşuları teselli etmeye çalıştı.
Karbonmoksit gazı zehirlemesinden ölen 5 çocuğun cenazesi 2 ayrı tabut içerisinde Antalya Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Nufea ve İbrahim Almahawi çifti ve sağ kalan 3 çocukları da cenazelerle birlikte Antalya'ya geldi. Otopsi işlemlerinin ardından cenazeleri teslim alacak aile, önce Mardin'e gidecek oradan da Suriye'ye geçecek.
 
 
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »