25 Haziran 2018, Pazartesi

50 bin kişi Gazze'ye yürüyor!

İsrail askerlerinin, Mescidi Aksa'ya gelen Müslümanlardan 50 yaş altındakileri içeri sokmaması nedeniyle eski şehrin giriş kapılarında başlayan İsrail karşıtı gösteriler tüm şehre yayıldı.

25 Temmuz 2014 Cuma 20:17
50 bin kişi Gazze'ye yürüyor!
Hilalin gözlenmesi konusunda yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle ramazan ayına Türkiye'den bir gün sonra başlanan Filistin'de, Kadir Gecesi'ni dün gece ihya etmek üzere Mescidi Aksa’ya gelen binlerce kişi, içeri giremeyince, eski şehrin Şam Kapısı ile Zehra Kapısı'nda çatışma çıktı.

Şam Kapısı'ndan Kanuni Sultan Süleyman Caddesi yönünde kaçmaya başlayan kalabalık, daha sonra Selahaddin Eyyubi Caddesi'ne yöneldi. Polise taş atan göstericiler, çöp konteynırları ile yolları kapattı. Daha sonra burada çıkan çatışmalar Doğu Kudüs’te Arapların yaşadığı Silvan, Ras el-Amut, İsaviye ve Zeytin Dağı'na sıçradı. Olayların hızla yayıldığı şehirdeki görüntüler, yeni bir intifadanın başladığı izlenimi verdi.

Sokaklardan foseptik kokusu yükseliyor

Kudüs'te Arap mahallelerinde ambulans, siren, ses bombası, helikopter seslerinin yükseldiği sokaklarında gerginlik sabahın ilk saatlerine kadar sürdü. Polisle göstericiler arasındaki çatışmalarda polis kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz bombası, ses bombası ve tazyikli su kullandı.

Polisin, TOMA'ların sıktığı suya foseptik kokusu içeren kimyasal madde katması nedeniyle şehir merkezindeki sokaklardan halen pis kokular yükseliyor.

Kalendiya'da 50 bin kişi 

İsrail Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Mickey Rosenfeld, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi Eski Kudüs mahalesinde çıkan olaylarda 12 kişinin gözaltına alındığını, 2 polis memurunun yaralandığını bildirdi.

Kudüs’te bunlar yaşanırken Batı Şeria’da gösterilerin adresi Ramallah’taki Kalendiya kontrol noktasıydı.

50 bin kişinin toplandığı Kalendiya geçiş noktasında, askerlerle göstericiler arsında çatışmalar çıktı. Askerleri taş yağmuruna tutan Filistinlileri dağıtmak için plastik mermi ve gaz kullandı. Olaylarda ortalık savaş alanına döndü.

Kalendiya'da bu denli geniş bir katılımın olduğu protestolar, en son 2000 yılındaki 2'inci intifada sırasında gerçekleşmişti.

Gazze'ye destek amacıyla dün "48 Binlik Yürüyüş" sloganıyla Ramallah'tan Kudüs'e ulaşmak isteyen binlerce Filistinliye İsrail askerlerinin gerçek ve plastik mermi, göz yaşartıcı gaz bombası ve tazyikli su kullanması sonucu 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 5'i ağır 200 kişinin yaralandığı belirtilmişti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »