25 Haziran 2018, Pazartesi

56. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri

Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Dokuz: "Yaşadığı çağdan günümüze değin Türk halkının, toplumun sorunlarını, aile içi kavgalarını, geçim sıkıntılarını, toplumsal yaşam ilişkilerindeki yanlış tutumları, mizahın gerçekçi aynasından ustalıkla yansıtmayı başarmıştır"

7 Temmuz 2015 Salı 10:40
56. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri
ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Nasreddin Hoca'nın, yaşadığı çağdan günümüze değin Türk halkının, toplumun sorunlarını, aile içi kavgalarını, geçim sıkıntılarını, toplumsal yaşam ilişkilerindeki yanlış tutumları, mizahın gerçekçi aynasından ustalıkla yansıtmayı başardığını bildirdi.
Dokuz, 56. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri kapsamında yaptığı yazılı açıklamada, 1974 yılında uluslararası boyut kazanan etkinliklerin mizah ağırlığı taşımakla beraber bilim, kültür ve sanatı temel aldığını belirtti.
Nasreddin Hoca'nın, tek kişiye özel mizah kavramını yıkarak güçlü bir toplumsal mizah yarattığına işaret eden Dokuz, "Yaşadığı çağdan günümüze değin Türk halkının, toplumun sorunlarını, aile içi kavgalarını, geçim sıkıntılarını, toplumsal yaşam ilişkilerindeki yanlış tutumları, mizahın gerçekçi aynasından ustalıkla yansıtmayı başarmıştır. Bu başarı, başka ulusların toplumsal sorunlarına da uyduğundan Nasreddin Hoca mizahı, evrensel bir boyut kazanmıştır" ifadesini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »