65. Hükümet güven oyu aldı

Başbakan Binali Yıldırım'ın kurduğu 65. Hükümet için güven oylaması yapıldı. Hükümet 315 oyla güven oyu aldı.

29 Mayıs 2016 Pazar 12:41
65. Hükümet güven oyu aldı
TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 65. Hükümet Programı güvenoyu aldı. TBMM Genel Kurulu, 65. Hükümet'in güvenoylaması için  toplandı.  Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın başkanlığında toplanan Genel Kurul,  yoklamayla açıldı. Toplantıda Meclis Başkanı İsmail Kahram İstanbul'un fethini andı. CHP ve Ak Parti Grup Başkanvekilleri  arasında Gezi tartışması yaşandı. Daha sonra AK Parti Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. Hükümet ile ilgili güven oylaması yapıldı. Yapılan elektronik oylama sonucunuTBMM Başkanı İsmail Kahraman açıkladı. 453 milletvekili oylamaya katıldı. Hükümet 315 oyla güven oyu alırken 138 de ret oyu çıktı. 

BAŞBAKAN YILDIRIM TEŞEKKÜR ETTİ 

Başbakan Binali Yıldırım, 65. Hükümet'e verilen güvenoyları sonrası Meclis kürsüsünden kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Başbakan Yıldırım'ın konuşmasında Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. Hükümet üyelerine teşekkür edip  şunları söyledi: "Yüce Meclis'in hepimize gösterdiği güven için şükranlarımı suuyorum. 65. Hükümetimiz hayırlı uğurlu olsun. Görevi devraldığım 64. Hükümet'e de yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. 65. Hükümet'in programı esnasında görüşlerini dile getiren bütün milletvekillerimize, muhafelet partisi grup başkanvekillerine ve bu program üzerinde eleştiri ve önerileriyle bize ışık tutan bütün milletvekillerine teşekkür ediyorum. Bütün uyarılar, eleştiriler, öneriler bizim için yol göstericidir. Daha doğru işler yapmamız için yardımcı olacaktır. 
AK Parti hükümetleri olarak bizim bir özelliğimiz var. Ne kadar oy alırsak alalım, artık 79 milyonun hükümetiyiz. Güzel ülkemiz, Türkiyemiz 65. Hükümet döneminde çok daha güzel hizmetleri, geçmiş dönemde yapılan hizmetlere ilave ederek Mustafa Kemal Atatürk'ün 2023 hedeflerine ilerleyecektir. Demokrasimizi, insan hak ve hürriyetlerini geliştireceğiz, milletimizin kardeşliğinin, birliğinin daim olması için gece gündüz çalışacağız. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Güvenoyu alan 65. Hükümet'in üyeleri ve başkanı olarak duyduğunuz güvenden dolayı teşekkür ediyorum."
Güven oylamasının ardından hükümet Anıtkabir'i ziyaret edecek.

OYLAMA ÖNCESİ KAHVALTI  

 AK Parti TBMM Grubu, 65. Hükümetin güven oylaması öncesinde bakan ve milletvekillerine kahvaltı verdi. Grup Başkanlığından milletvekillerine yapılan duyuruda, yarın saat 11.00'de TBMM Genel Kurulunda yapılacak 65. Hükümetin güven oylaması öncesinde, Genel Kurula yetişmede sorun yaşamamaları için tüm bakan ve milletvekillerinin programlarını Ankara'da olacak şekilde yapmaları istendi. TBMM üyeler lokantasında saat 10.00'da verilen kahvaltıya davet edilen milletvekilleri ve bakanlardan, saat 11.00'de açılan Genel Kurulda görüşme yapılmaksızın doğrudan güven oylaması yapılacağından, gerekli hassasiyeti göstermeleri talep edildi. AK Parti, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği teklifinin 2. turu öncesinde de milletvekillerine kahvaltı vermişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »