18 Haziran 2018, Pazartesi

7 ülke birden Katar'la ilişkini sonlandırdı!

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, Doha yönetimiyle diplomatik ilişkileri kesti. Dört ülkeye saatler sonra Yemen, Libya ve Maldivler de katıldı. Kriz anında dünyada bir numaralı gündem oldu, sosyal medya verilerine göre yeryüzünün her noktasından gelişmeye tepki var.

5 Haziran 2017 Pazartesi 19:31
7 ülke birden Katar'la ilişkini sonlandırdı!
Arap ülkeleri ve dünya, beş Müslüman ülkenin Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesiyle çalkalanıyor. Suudi arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Doha yönetimiyle ilişkileri kesme gerekçesini terörizme destek ve aşırılıklara kucak açma olarak açıkladı. Yemen, Libya ve Maldivler de listeye gün içnide dahil oldu. Irak ise, yaptığı açıklamayla Katar'ın yanında saf tuttu.

Söz konusu ülkeler, Katar'la tüm kara, deniz ve hava sınırlarını kapattı. Katarlıların yedi ülkeye seyahat etmesi de yasaklandı. Mısır, Katar büyükelçisinden 48 saat içinde ülkeyi terk etmesini istedi. 

Kriz, anında dünyanın bir numaralı gündemi oldu. Sosyal medyada Avustralya'dan ABD'ye yeryüzünün her noktasından krize tepki gelirken, Katar Twitter'da trend topic listesinin ilk sırasında. Al Jazeera'nin sayfasına taşıdığı bir haritada, tepkilerin dünyadaki dağılımı gösteriliyor.

Yemen de katıldı

Katar karşıtı bloğun başını çeken Suudi Arabistan, resmi açıklamasında terör örgütlerini barındırmakla suçladığı Doha yönetimini teröre destek vermekle suçladı. Riyad yönetimine göre, Katar İran'la aynı cephede yer alıyor ve Yemen'deki Husilerin arkasında  duruyor. Açıklamada, Katar ayrıca basın yayın organlarıyla da terör örgütlerinin progpagandasını yapmakla itham edildi.

Yıllardır iç savaşa sahne olan Yemen de dört ülkeye katıldı, Katar'la tüm ilişkilerini kestiğini duyurdu. Sana yönetimi, Katar'ın ülkede ordu birlikleriyle çatışan Husilere destek verdiğini savundu.

Çalkantılı yıllar geçiren bir başka ülke Libya'da ise ülkenin doğusunu kontrol eden hükümet Katar'la ilişkilerini kestiğini açıkladı. Doğudaki hükümet, Mısır ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor.

Maldivlerin Katar karşıtı gruba katıldığını, Suudi Arabistan televizyonu El Arabiya duyurdu. Maldivler, söz konusu kararı alan ilk bölge dışı ülke oldu.


DİP AKINTI YÜZEYE ÇIKTI!

Katar, başından beri Suriye'de Müslüman Kardeşleri destekliyor. Müslüman Kardeşler yanlısı ve bir Esad karşıtı ordu kurmaya çalıştı. Bunu engelleyen ülke ise, Suudi Arabistan oldu. Çünkü, Riyad yönetimi Müslüman Kardeşlerin bir ülkede güçlenmesini istemedi. Önünde Mısır örneği vardı.

Doha ve Riyad yönetimleri arasında başlayan çatlak, Mısır'da Muhammed Mursi'nin başa gelmesiyle iyice büyüdü. 2013 yılında seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'yi hedef alan askeri darbenin sonrasında Suudi Arabistan general Abdulfettah Sisi'yi destekledi. Batı dünyası da Sisi'nin arkasında durdu. Katar yönetimi ise tüm bunlar olurken Müslüman Kardeşler üyelerini ülkede ağırladı. Doha'nın Hamas üyelerini de ülkede tutmasıyla gerilim daha büyüdü ve elle tutulur hale geldi.

2014 yılında Suudi Arabistan ve Mısır, Katar'dan büyükelçilerini çekti. Aynı yıl gerçekleşen Körfez İşbirliği Teşkilatı'na da Doha yönetimi çağrılmadı.

Katar bunun üzerine Müslüman Kardeşler ve Hamas'ın birkaç sembolik ismini ülkeden göndermeye karar verince fırtına geçici olarak dindi. Taraflar barışmış gibi görünse de dip akıntı şeklinde sürtüşme devam etti.

Suudi Arabistan için dönüm noktası, ABD Başkanı Donald Trump'ın ziyareti oldu. Riyad yönetimi El Nusra'ya kendisi de destek vermesine rağmen, şimdi gelinen noktada Katar yönetimini 'terörist' örgütlerin yanında olmakla suçluyor.

1.9 milyon nüfusa sahip Katar'ın dünyadaki en bilinen markası, Al Jazeera televizyonu. Uluslararası medya ağıyla adını dünyaya duyuran ülke, 2000'li yıllardan itibaren ekonomisi ve yaptığı yatırımlarla öne çıktı. Son olarak 2022 Dünya Kupası Katar'a verildi.

Suudi Arabistan, hemen yanında büyüyen küçük yüzölçümlü ülkenin kendi etkisinden çıkarak daha da güçlenmesini engelleyecek hamleyi böylece yapmış oldu.

ABD, şimdilik sorunun büyümeyeceğini düşünüyor. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ilk yaptığı açıklamada Körfez ülkelerine bir çözüm yolu bulmaları yönünde çağrı yaptı.

*** *** ***

Uçuşlar askıda, anlaşmalar iptal

Diplomatik krizin ekonomik ayağında da önemli gelişmeler var. Ünlü havayolu şirketleri uçuşlarını askıya aldı, bunlar arasında Emirates ve Katar havayolları da var. Bazı Mısır bankaları Katarlı bankalarla yaptıkları anlaşmaları iptal etti.

Mısırlı dolar milyarderi işadamı Nakib Saviris ise, Mısırlı işadamlarına Katar'daki yatırımlarını çekmeleri için çağrı yaptı.

48 saat süre

Doha'daki büyükelçisini geri çağıran Bahreyn, Katar diplomatlarına ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre verdi. Birleşik Arap Emirlikleri, yarından itibaren Dubai'den Doha'ya tüm uçuşların askıya alındığını açıkladı.

Marketlerde raflar boşaldı

Doha'dan sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarda, başkent sakinlerinin süpermarketlere akın ettiği görülüyor. Evlerinde yiyecek stoklamaya başlayan Dohalılar, marketlerdeki tüm rafları boşalttı.

Koalisyondan çıkarıldı

Katar ayrıca Yemen'deki uluslararası koalisyondan çıkarıldı. Halihazırda Yemen'de Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap koalisyonu İran destekli Husiler'e karşı savaşıyor. Yaklaşık dört yıldır çatışmaların sürdüğü iç savaş ülkesinde, on binlerce insan yaşamını yitirdi.

Katar'dan ilk tepki

Katar Dışişleri Bakanlığı, Al Jazeera televizyonunda yayınlanan açıklamasında Doha yönetimiyle haksız şekilde ilişkilerini kesen ülkelerin ileride pişman olacağını savundu.

Kararın üzüntü ve şaşkınlıkla karşılandığı belirtilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Ülkelerin ilişkileri kesmeyle ilgili açıklamalarında belirttikleri iddialara  bakıldığında bu girişimin de medya üzerinde planlı bir şekilde yürütülen ve çoğu  iftira olan kampanyanın bir parçası olduğu görülmektedir" denildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »