8 gümrük kapısı modernize edildi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, 2003 yılından bu yana 8 gümrük kapısının Yap-İşlet Devret modeli ile 265,2 milyon lira harcanarak modernize edildiğini söyledi

15 Kasım 2013 Cuma 20:37
8 gümrük kapısı modernize edildi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2003 yılından bu yana 8 gümrük kapısının Yap-İşlet Devret (YİD) modeli ile 265,2 milyon lira harcanarak modernize edildiğini belirterek, ''Devletin cebinden 5 kuruş çıkarmadan bütün kapılarımızı yeniliyoruz'' dedi.

Yazıcı, yaptığı açıklamada, 2003 yılından bu yana Gürbulak, İpsala, Habur, Cilvegözü, Kapıkule, Sarp, Hamzabeyli ve Nusaybin gümrük kapılarının YİD modeliyle modernize edildiğini belirtti.

Modernize edilen kapılarda yapılan yeni saha düzenlemelerinin, sahaya daha çok sayıda ve düzenli araç girişine imkan verdiğini ifade eden Yazıcı, modernizasyon sonucu güçlendirilen teknik altyapı ile işlemlerin daha hızlı gerçekleştirildiğini anlattı.

Çıldır/Aktaş, Dilucu, Kapıköy ve Esendere gümrük kapıları ile Halkalı gümrük tesislerinde bina ve altyapının, YİD modeli ile yeniden yapılandırılmasına yönelik sözleşmenin geçen yıl TOBB ve Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ arasında imzalandığına dikkati çeken Yazıcı, ''Bu sayede 5 gümrük tesisi, kamuya hiçbir yük getirmeden YİD modeli ile 1,5 yıl içinde modernize edilecek ve ülkemize yakışır bir yapıya kavuşturulacak'' dedi.

YİD modeli kapsamında yapılandırılması planlanan 9 gümrük idaresinin  daha bulunduğunu belirten Yazıcı, bunların Akçakale, Karkamış, Öncüpınar, Yayladağı, Ali Rıza Efendi (Ovaköy), Posof/Türkgözü, Pazarkule, Dereköy gümrük kapıları ile  Erenköy Lojistik Merkezi ve Gümrük Tesisleri olduğunu kaydetti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »