19 Temmuz 2018, Perşembe

AA ekibi Filipinler'de

Tayfunun vurduğu Filipinler'in Tacloban kentinde AA ekibi yaşanan felaketi görüntüledi.

13 Kasım 2013 Çarşamba 23:56
AA ekibi Filipinler'de

Filipinler'i vuran Haiyan tayfununun en büyük hasara neden olduğu Tacloban kenti tamamen yıkılmış durumda. Tayfunun harap ettiği şehirde sağlam yapı kalmadığı görülüyor.

Kentte temel gıda ve temiz su sıkıntısı Filipinliler için tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. Derme çatma kulübelerde barınmaya ve haşlanmış pirinçle beslenmeye çalışan Filistinliler, temiz su bulunmaması nedeniyle baş gösterebilecek hastalık tehlikesiyle karşı karşıya. 

Tacloban'da uluslararası yardımların her açıdan yetersiz kaldığı açıkça görülüyor. Tayfunda yaşamını yitirenlerin cesetlerinin hala sokaklarda olduğu kentte, gıda, su, cesetlerin toplanmasının yanı sıra sağlık hizmetleri ve arama kurtarma alanında da uluslararası yardıma acilen ihtiyaç duyuluyor. 

Ordunun güvenliği sağlamakta zorlandığı kentte, zor koşullar altında ulaşan yardımlar da yağmacılar olarak nitelendirilen gruplar tarafından halkın elinden alınmaya çalışılıyor. 

Öte yandan Tacloban Havalimanı'nda yabancı ülke vatandaşları ve sağlık sorunu olan Filipinlilerin tahliyesi devam ediyor.

Filipinler hükümeti, ülkeyi hafta sonu vuran tayfunda şimdiye kadar 2275 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Ulusal afet birimi, yaralı sayısının 3655 olduğunu bildirmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »