AB Komisyonu'ndan önemli karar

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için taahhüt ettiği fonun 2 milyar avroluk kısmını temmuz sonuna kadar serbest bırakmayı hedefleyen teklif sundu.

30 Haziran 2016 Perşembe 22:33
AB Komisyonu'ndan önemli karar
AB'nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek üzere sağlamayı  taahhüt ettiği mali destek için kurulan idari komite Brüksel’de toplandı.,

AB Komisyonu başkanlığında yapılan ve AB üyesi ülkelerle Türkiye’nin  temsil edildiği idari komite toplantısında, AB Komisyonu, Türkiye’deki Suriyeli  sığınmacıları desteklemek için ilave 1,4 milyar avronun sağlanması yönünde  teklifte bulundu. Bu meblağ ile Türkiye’deki sığınmacılar için kurulan fona  aktarılan miktarın Temmuz ayı sonuna kadar 2 milyar avroya ulaşmasının  hedeflendiği açıklandı.

AB geçen haftalarda, yük paylaşımı adı altında Türkiye’deki Suriyeli  sığınmacılar için sağlanacak fonun hızlandırılmasına karar vermişti.

AB Komisyonu'nun teklifiyle idari komitenin temmuz sonuna kadar  Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara yönelik projelere 2 milyar avroluk destek  sağlama imkanı olacak. Bu kaynakla Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yönelik  projeler, komitede değerlendirildikten ve onaylandıktan sonra maddi destek  alabilecek. Halihazırda, bu fona toplam 740 milyon avro kaynak aktarılmış  durumda. Bunun 150 milyon avroluk kısmı için çeşitli projeler onay aldı.  

Onaylanan projelere de 105 milyon avroluk ödeme gerçekleştirildi. 

AB, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye’deki  Suriyeli sığınmacılar için 2017 sonuna kadar 3 milyar avroluk fon sağlamayı  taahhüt etmişti.18 Mart’taki zirvede ise bu bütçenin bitmesi durumunda 2018  sonuna kadar 3 milyar avroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Fonların, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim,  altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması  karara bağlanmıştı.

Öte yandan, Türkiye, uzun süredir AB’nin Türkiye’deki Suriyeli  sığınmacılara yönelik bu mali yardımını yeterince hızlı aktarmadığını  belirtiyordu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »