ABD Adil Öksüz'ü aranma iddialarını kabul etti!

ABD Büyükelçiliği, FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün darbe girişimi sonrası telefonla aranma iddiasını doğruladı. Elçilik açıklamasında "Vizesini iptal ettik ve ABD yasaları gereğince Öksüz'ü arayarak kendisini bu iptal konusunda bilgilendirmeye çalıştık" denildi.

29 Mart 2017 Çarşamba 19:54
ABD Adil Öksüz'ü aranma iddialarını kabul etti!
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, FETÖ firarisi Öksüz'ün ABD'nin İstanbul  Başkonsolosluğu'ndan 21 Temmuz 2016'da aranmasına ilişkin açıklama yaptı.  Açıklamada, "Amerikan-Türk emniyet güçleri arasındaki yakın  işbirliğinin doğrudan sonucu olarak, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Adil  Öksüz adına kayıtlı bir numaraya 21 Temmuz 2016 tarihinde bir çağrı  gerçekleştirilmiştir." denildi.

 Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 21 Temmuz'da ABD’nin Türkiye  Temsilciliği’ni arayarak, Adil Öksüz’ün Türkiye’den kaçmasını engelleme konusunda  yardım talebinde bulunduğu savunulan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:   "Bunun arkasından Öksüz’ün vizesini iptal ettik ve ABD yasaları  gereğince Öksüz’ü arayarak kendisini bu iptal konusunda bilgilendirmeye çalıştık.  ABD Başkonsolosluğu’nun, şüphe uyandırmaktan çok uzak olan bu çağrısı, darbe  girişiminin ardından ABD ve Türk emniyet güçlerinin yakın işbirliğini  sergilemektedir."

 Açıklamada, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanlarının Adil Öksüz  ile görüşüp görüşmediğine ilişkin bilgi verilmedi.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, 21 Temmuz 2016'da, saat  10.22'de ABD İstanbul Başkonsolosluğu adına kayıtlı numaradan, Fetullahçı Terör  Örgütünün (FETÖ) "hava kuvvetleri imamı" olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün cep  telefonunun arandığına dair kayıt bulunduğunu bildirmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »