ABD Başkonsolosluğu önünde vize hareketliliği

Türkiye ve ABD ilişkilerinde yaklaşık 3 aydır devam eden vize krizi, geçen hafta aşılmıştı. Vize başvurularında kısıtlamalar tamamen kaldırıldı. Yılbaşı tatili sonrası ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda mesai başladı. Başkonsolosluk önünde vize hareketliği yaşandı.

2 Ocak 2018 Salı 23:12
ABD Başkonsolosluğu önünde vize hareketliliği
Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yaşanan vize krizinin çözülmesiyle vize başvurusunda bulunanlar sabah erken saatlerde ABD'nin İstinye'deki İstanbul Başkonsolosluğu'na geldi. Başvuru için gelenler, üst aramasından geçirildi; belgelerinin kontrolü yapıldıktan sonra içeri alındı. 
 
"TARİHİN ERKENE ALINMASI GÜZEL OLDU"

Vize başvurusu için ABD Başkonsolosluğu'na gelen Harun Çetin, "Aslında sıradan bir vize görüşmesi oldu. 2019 Ocak ayına almıştık randevumuzu, o tarihe vermişlerdi. İş seyahati dolayısıyla vizeye ihtiyacım vardı. Bu tarihin erkene alınması güzel oldu. İçerideki vize görüşmesi sıradan bir görüşme gibi geçti, olumluydu. Bayağı bir yoğunluk var içeride" dedi.
Vize alamayan kişilerin de bulunduğunu belirten Çetin, "İngilizce eğitimi için, turistik seyahat için giden arkadaşlardan olumsuz cevap alanlar oldu. Genel olarak olumlu bir durum var. Ben bir iş seyahati dolayasıyla gidiyordum. Üç yıldır almak istediğim bir ödül vardı, bu benim için çok önemliydi aslında. Şu anda ben çok mutluyum. 08.45 gibi girdim, 10.15 gibi çıktım. Uzun bir süreç oldu" şeklinde konuştu. 
 
"VİZE ALAMADIM"
Dil eğitimi için vize almak isteyen Alperen Okkala ise "İçeride ilk önce güvenlikten geçtik. Parmak izimiz alındı. Ondan sonra belirli sorular soruldu. 'Ne için gidiyorsunuz? Ne kadar kalacaksınız?' diye. Bunların hepsini güzel açıkladığımı düşünüyorum; fakat yine de vize alamadım. Bir gerekçe de sunmuyorlar, sebebini bilmiyorum. Ya ret ya da direkt veriyorlar" diye konuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »