ABD Büyükelçiliği’nin önü karıştı!

Başbakan Hariri’nin istifası üzerinden Suudi Arabistan-İran gerginliğinin yaşandığı Lübnan’da güvenlik güçleri, ABD Büyükelçiliği’nin önünde gösteri düzenleyen kalabalığa biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

10 Aralık 2017 Pazar 16:59
ABD Büyükelçiliği’nin önü karıştı!
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan kararı, Lübnan’da da protestolara neden oldu.

Filistin bayraklı yüzlerce gösterici, Beyrut’taki ABD Büyükelçiliği binasına doğru yürüyünce, güvenlik güçleri kalabalığa biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Polisin müdahalesi sırasında bazı göstericiler yaralandı.  

Göstericiler, sokaklarda ateş yakarak barikat kurdu, ABD ve İsrail bayrakları yaktı ve güvenlik güçlerine taş fırlattı.

Burada konuşma yapan Lübnan Komünist Partisi’nin lideri Hanna Gharib, “Filistin’in düşmanı ABD’nin emperyalist şiddetinin sembolü olan bu büyükelçilik kapatılmalı” dedi.

Polisin kullandığı tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle bazı göstericiler baygınlık geçirirken, yaralanan bazı göstericiler de hastaneye kaldırıldı.

Ara sokaklara  dağılan göstericilerle polis arasında kovalamaca devam ederken; polis, yakaladığı göstericileri önce darp etti, sonra da gözaltına aldı. Bazı basın mensupları da  polisin sert müdahalesinden nasibini aldı. 

Bazı eylemciler  ve basın mensupları polisin sert müdahalesi sonucu hastanelik oldu. 

ABD'nin Beyrut Büyükelçiliği tarafından geçen cuma günü yayımlanan  bildiride, ABD vatandaşlarının gösteri yapılan yerlerden uzak durması istenmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »