16 Temmuz 2018, Pazartesi

ABD Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı

Ankara; ABD yönetimin, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye askeri nitelikteki desteğinden dolayı tepkisini bir kez daha doğrudan iletti.

9 Şubat 2016 Salı 23:11
ABD Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı
ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, bugün Dışişleri Bakanlığı’na davet edildi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ümit Yalçın, Ankara’nın; PYD’ye verilen  destekten ve bu konuda yapılan resmi açıklamalardan duyulan rahatsızlığı doğrudan ABD Büyükelçisi’ne iletti.

Kirby’nin sözleri rahatsızlığı artırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Cumhurbaşkanı Erdoğan açık açık söyledi. Ya biz ya onlar dedi. ABD için, IŞİD ile mücadelede Türkiye’nin mi yoksa YPG’nin mi katkısı daha önemli?” sorusuna, “Burada yapılacak seçim, koalisyon üyesi olarak bizlerin IŞİD’e karşı çabamızı artırmak ve örgütü Irak ve Suriye’de zayıflatıp, bütünüyle ortadan kaldırmak” yanıtını vermişti. Kirby, şunları söylemişti.

“Tabii ki bunla ilgili Ankara’daki yetkililerle konuşmanız gerek. Yine söylüyorum, katkılarından dolayı minnettarız. Daha önce de belirttik, yaşanan sorunlar Türkiye’den uzakta değil, hemen sınırlarında, arka bahçelerinde. Bunlardan da tam anlamı ile her gün etkileniyorlar.

Suriye’deki Kürt savaşçılarına verdiğimiz destekten dolayı kaygılarını anlıyoruz, söylediğim gibi yeni değil bu. Türkiye son derece açık ve dürüst oldu duydukları endişeler konusunda. Biz de IŞİD ile mücadele etmek için koalisyon olarak nasıl ilerlememiz gerektiği konusunda son derece açık, dürüst ve direkt olduk . Fransa ile de görüş ayrılıklarımız var ama dostuz. Herkesle her konuda görüş birliği içinde olmak zorunda değiliz. Dostlar bile bütün konularda aynı düşünmeyebilirler ve biz dostuz ancak her konuda aynı düşünmek zorunda değiliz, özellikle bu kavgada. Bu karmaşık bir bir mücadele, bunun farkındayız. Ama IŞİD’in peşinden giderken ayağımızı gazdan çekmek anlamına gelmiyor ve Türkiye gibi ülkelerle bu konularda çalışmayı sürdüreceğiz.”

Büyükelçi çağrıldı

Sözcünün, bu açıklamaları Ankara’da rahatsızlık yarattı. Bunun üzerine ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Dışişleri Bakanlığı’na davet edildi. Büyükelçi ile Müsteşar Yardımcısı Ümit Yalçın görüştü.


Büyükelçiye, Türkiye’nin PYD’ye destekten ve sözcünün açıklamalarından dolayı duyulan rahatsızlık açık ifadelerle iletildi. Türkiye’nin rahatsızlığı iletilirken; PYD’nin PKK ile bağlantılı olduğu ve silah – mühimmat çerçevesinde verilen desteğin dolaylı olarak Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit içerdiği üzerinde durulduğu da belirtildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »