ABD 'mülteci yasağı'nı sonlandırdı!

Başkan Trump'ın imzaladığı yeni kararname sonrasında gelecek üç ay boyunca 11 ülkeden ABD'ye iltica etmek isteyenler 90 günlük bir gözetim süresine tabi tutulacak.

25 Ekim 2017 Çarşamba 21:15
ABD 'mülteci yasağı'nı sonlandırdı!
ABD yönetimi, ülkeye mültecilerin alınmasına ilişkin  geçici yasağın yerine 11 ülkeden gelecek mültecileri "aşırı risk" gerekçesiyle 90  günlüğüne gözetim altında tutacağını duyurdu. 

ABD Başkanı Donald Trump, ülkeye 120 günlüğüne mültecilerin alımını  durduran kararın süresinin dolması üzerine yeni bir Başkanlık Kararnamesi  imzaladı.

Buna göre gelecek üç ay boyunca 11 ülkeden ABD'ye iltica etmek  isteyenler 90 günlük bir gözetim sürecine tabi tutulacak. Kararnamede 11 ülkenin  asmi belirtilmedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yazılı açıklamasında, kararın  amacının Amerikan halkını "korumak" olduğunu kaydetti.

Mültecilerin ABD'ye alımının tekrar başlaması için yeni bir aşamaya  geldiklerini belirten Tillerson, "Alınan yeni kararlar ABD'nin dünyanın en çok  zarar gören insanlarına yardımını devam ettirmeyi amaçlamaktadır." ifadesini  kullandı.

Başkan Trump,  mültecilere ilişkin bir başkanlık kararnamesi  imzalayarak "Mülteci Kabul Programı" dahilinde bütün ülkelerden yapılacak  başvuruları 120 günlüğüne askıya aldığını duyurmuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »