ABD Savunma Bakanı "Türkiye" için net konuştu!

Amerikan Savunma Bakanı Chuck Hagel, "Türkiye'nin yapacaklarının bir sınırı olsa da bölgesel koalisyonda rol oynayacaktır" dedi.

9 Eylül 2014 Salı 18: 9
ABD Savunma Bakanı "Türkiye" için net konuştu!
Hagel, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Konu başlığı IŞİD'e karşı kurulacak bölgesel koalisyondu. Hagel, Türkiye'nin sınırlı da olsa koalisyonda rol oynacağını söyledi, detay vermedi. ABD Savunma Bakanı, Amerika'nın IŞİD'e karşı operasyonu genişletmenin yollarını aradığını, Başkan Obama'nın bu kararı iyi tartması gerektiğini söyledi. Obama'ya yapacağı bilgilendirmede, harekatın nasıl başladığı değil, nasıl biteceği konusunun ön plana çıkacağını belirtti.

Diğer yandan Amerika, operasyon kararı için Kongre'yi devreye sokuyor. Obama yönetimi, Kongre'yi IŞİD konusunda bilgilendirme kararı aldı. Beyaz Saray, operasyon konusunda Obama'nın Kongre onayına başvurup başvurmayacağı hakkında belirsizlik olduğunu duyurdu.

ABD'den IŞİD'e 5 hava saldırısı
Öte yandan ABD ordusu, Irak'ta Hadise Barajı ve Erbil yakınlarındaki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü hedeflerine 5 yeni hava saldırısı düzenledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Amerikan savaş uçakları ve insansız hava araçlarıyla yürütülen saldırılarda, Hadise Barajı yakınlarında, birinin üzerinde uçaksavar silahı bulunan IŞİD'e ait 3 silahlı araç ve büyük bir kara birliğinin, Erbil yakınlarında da IŞİD'e ait bir "humvee" tipi aracın imha edildiği belirtildi.

Operasyonda görev alan tüm uçaklar ve insansız hava araçlarının daha sonra bölgeden güvenli biçimde ayrıldığı kaydedildi.

CENTCOM, ABD ordusunun Irak genelinde bugüne kadar 48 hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »