16 Temmuz 2018, Pazartesi

ABD SMDK'nın kararından memnun

ABD Dışişleri Bakanlığı, SMDK'nın Cenevre-2 konferansına katılma kararını memnuniyetle karşıladı.

13 Kasım 2013 Çarşamba 18:39
ABD SMDK'nın kararından memnun
Bakanlık sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, ''SMDK'nın Cenevre-2 konferansına katılma kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, Cenevre Bildirisi'nin tam olarak hayata geçirilmesi ve iki müzakere heyetinin karşılıklı rızasıyla tam idari yetkilere sahip bir geçici yönetim organı oluşturulmasını hedefleyen Cenevre konferansını düzenleme sürecinde ileriye dönük önemli bir adım'' ifadesini kullandı.

Müzakerelerin Suriye'deki katliamı sona erdirmede en iyi fırsatı temsil ettiğini belirten Psaki, açıklamasında, ''ayrıca Kürt Ulusal Koalisyonu'nun temsilcilerinin SMDK bünyesine dahiliyetini de memnuniyetle karşılıyoruz'' ifadesine yer vererek, bunun, SMDK'nın Suriye'nin çeşitliliğini daha fazla kapsayıcı olmasını sağladığını kaydetti.

Psaki, açıklamasına şu ifadeler yer aldı:

''SMDK, Cenevre-2 toplantısı öncesinde insani konularda ilerleme sağlanması, bilhassa da kuşatılmış bölgelere insani yardımların erişimine, kadın ve çocuk tutukluların serbest bırakılması gereğine işaret etti. ABD, insani yardım kuruluşlarının, Suriye hükümeti ve ihtilafın diğer taraflarına insani yardımların ihtiyaç duyan herkese erişimini kolaylaştırmaları yönündeki çağrılarını tekrar eder. Ayrıca, keyfi olarak gözaltına alınan tüm tutukluların, özellikle de kadın ve çocukların serbest bırakılması için çağrıda bulunuyoruz. Bu insani konularda ilerleme sağlanması için Ruslar dahil uluslararası ortaklarımızla yakından çalışmaya devam edeceğiz.''
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »