ABD Suriye seçimlerini "rezillik" olarak tanımladı

ABD, Suriye'deki devlet başkanlığı seçimini “rezillik” olarak tanımlarken, benzer tepki NATO ve BM'den de geldi

4 Haziran 2014 Çarşamba 16:48
ABD Suriye seçimlerini "rezillik" olarak tanımladı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Suriye’de bugün meşruiyet tartışmaları gölgesinde yapılan devlet başkanlığı seçimini “rezillik” olarak tanımladı.

Harf, günlük basın toplantısında, bu seçimlerin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e dün olduğundan daha fazla kredibilite sağlamadığına işaret etti. Harf, özgür bir toplumun bulunmadığı Suriye’de bu seçim sürecinin akıl almaz bir durum olduğunu ifade etti.

Marie Harf, “Gerçeklerden kopuk ve siyasi katılımdan yoksun olarak Esed rejiminin düzenlediği seçim, Suriyelilerin barış ve refah isteklerini yerine getirmeyen, siyasi farklılıkları zalimce ezen, ailesinin şiddetle bastırmaya yönelik 40 yıllık mirasının devamıdır” dedi.

Sözcü Harf, rejimin, kasten milyonlarca Suriyelinin oy kullanma hakkını reddettiğini, temsil ettiğini iddia ettiği her seçmeni katletmeye devam ettiğini bildirdi. 

BAN Kİ-MUN: SEÇİM CENEVRE MÜZAKERESİ DIŞINDA


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de Beşşar Esed'in devlet başkanlığı için yapılan seçimin, bu ülkedeki iç savaşa son verme ve tarafları biraraya getirerek soruna siyasi çözüm bulmayı amaçlayan Cenevre müzakereleri çerçevesinin dışında gerçekleştiğini kaydetti.

Suriye'de meşruiyet tartışmaları gölgesinde yapılan seçime ilişkin Genel Sekreter Ban'ın görüşlerini aktaran Stephane Dujarric, BM'nin Suriye'deki seçimlerle bir alakasının olmadığını ancak oylamaların gerçekleştiği ortam ve koşulların BM tarafından not edildiğini söyledi.

Ban, daha önce yaptığı açıklamalarda da, devlet başkanlığı seçiminin, soruna siyasi çözüm bulma çabalarına zarar vereceğini ve siyasi çözüm umutlarına sekte vuracağını kaydetmişti.

Mesajda Sisi'ye tebrik yok

Öte yandan, Ban, Mısır'da Cumhurbaşkanlığına seçilen Abdulfettah es-Sisi'nin, "Mısır halkının istikrarlı, demokratik ve müreffeh bir Mısır arzusunu gerçekleştirmek için elinden geleni yapacağına inandığını" bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre Genel Sekreter Ban, barış, güvenlik, kalkınma ve insan haklarının, demokrasinin ayrılmaz parçaları olduğunu vurgulayarak, Mısır otoritelerinden demokratik kurum ve uygulamaları güçlendirmelerini istedi.

Uzun vadede güvenlik ve istikrarın, barışçıl siyasi diyalog ve rekabete izin verilmesinden, iyi yönetişim ve insan haklarının korunmasından geçtiğini kaydeden Ban, BM'nin Mısır'a her konuda desteğe hazır olduğunu bildirdi.

Mısır'daki askeri müdahalenin ardından yaşananları "darbe" olarak nitelemekten kaçınan Ban, Sisi'nin seçimi kazanmasına ilişkin mesajında tebrik ifadelerine yer vermemesi dikkati çekti.

RASMUSSEN: MASKARALIK


NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini "maskaralık" olarak değerlendirdi.
 
Rasmussen, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesiSuriye seçimlerine ilişkin soruyu yanıtladı.

Seçimlerin hiçbir uluslararası standarda uymadığını belirten Rasmussen, "Seçimler özgür, adil ve şeffaf değil. Müttefiklerin hiçbirinin sözde seçimlerden çıkacak sonucu tanımayacağına eminim" dedi.

Suriye’de yaşanan krize yönelik doğrudan devreye girmeyen NATO, tehdit algılamasının artması üzerine Türkiye’ye Patriot füze savunma sistemleri gönderme kararı almıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »