ABD Suriye'de IŞİD'i vurdu

Daha önce Irak'taki IŞİD hedeflerini vuran ABD, bugün sabaha karşı ilk kez, Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi. Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Katar saldırıya destek veriyor. Suriye de ABD'nin IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenleneceği bilgisini kendilerine verdiğini açıkladı.

23 Eylül 2014 Salı 18: 9
ABD Suriye'de IŞİD'i vurdu
Sabaha karşı başlatılan operasyonda örgütün Suriye'nin Rakka kentindeki karargahlarının hedef alındığı belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Reuters’a verdiği bilgide, hava saldırılarında an az 20 IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı. Rakka ve Deyr Ez Zor’da 50 kez atış yapıldığı bilgisine veren Abdulrahman, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ve Halep kentlerinde el Nusra’nın da vurulduğunu söyledi.

ABD ordusu yaptığı açıklamada füzelerin, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi’nin kuzeyinde konuşlanan savaş gemilerinden atıldığını bildirildi. 

SINIRIMIZIN DİBİNDE
Tomahawk füzeleri, saldırı ve bombardıman uçaklarının kullanıldığı, iki düzine saldırıda, Türkiye'nin yanı başındaki Tel Abyad da hedef alındı. Şanlıurrfa'nın Akçakale ilçesinin karşısına düşen kasabaya üç saldırı düzenlendiği belirtiliyor. IŞİD militanları da saldırıları doğrularken, Rakka üzerinde insansız hava araçlarının uçtuğunu iddia ettiler.

Operasyondan saatler önce Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ABD'nin IŞİD'e yönelik saldırılarının emellerine dair şüpheleri olduğunu söyledi. Daha önce Şam yönetimi, kendisine danışılmadan yapılacak operasyonları 'saldırı' sayacağını açıkladı. Ancak Suriye hava savunması, ABD ve müttefiklerinin saldırılarına yanıt vermedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'de saldırıdan önce Suriye yönetimine danışılmadan böyle bir adım atılmaması konusunda ABD yönetimini uyardı.

ABD Başkanı Barack Obama, iki ABD'li gazetecinin IŞİD tarafından kafasının kesilmesinin ardından "Kolumuz uzundur" diyerek IŞİD'i Suriye'de de vuracaklarını söylemişti.

SURİYE'YE BİLGİ VERİLDİ 
Suriye, ABD'nin Rakka'daki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenleneceği bilgisini kendilerine verdiğini açıkladı.
Suriye resmi ajansı SANA'nın haberine göre, ABD dün, Suriye'nin Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisi Beşar el-Caferi'ye, Rakka'daki IŞİD hedeflerine hava saldırısına başlanacağını iletti.

Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de katılımıyla ABD, Suriye'de bugün hava saldırıları başlattı.

NUSRA DA VURULDU
IŞİD'e yakın hesaplara göre İdlib'te ABD ve müttefikleri el Nusra'yı hedef aldı. Suriye'ye yakınlığıyla bilinen El Meyadin Televizyonu ise saldırının saatlerce süreceğini iddia etti. 

İDLİB DE VURULDU İDDİASI
ABD uçaklarının Hatay'ın karşısındaki İdlib'te Sarmada'yı da vurduğu iddia ediliyor. Sarmada, Rakka'dan farklı olarak IŞİD'in değil, El Nusra Cephesi'nin kontrolündeydi.

İNCİRLİK TEYAKKUZDA
ABD’nin Türkiye’deki askeri üssü Adana İncirlik’ten operasyona şu ana kadar fiili bir katkı gözlemlenmedi. Ancak İncirlik üssündeki ABD’li komutanlar sabaha dek operasyonu takip etti. İncirlik’in Rakka’ya yapılan bombardımanda teyakkuz halinde olduğu öğrenildi. ABD’nin vurduğu bölgelerde IŞİD kuvvetlerinin 3’te 2’sinin yaşadığı tahmin ediliyor. IŞİD’in 30 bin kişiyi aşan organize kuvvetlerinin 20 bini suriye sınırları içinde. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »