18 Haziran 2018, Pazartesi

ABD ve İngiltere'den flaş açıklama!

ABD Dışişleri Bakanı Kerry; "(Suriye'de tampon bölge oluşturulması) Araştırmaya değer, konuya çok yakından bakmaya değer" "Ancak (bu alanın) güvenliği sağlanmalı, hükümetin (Esed rejimi) saldırısının olmaması garantilenmeli, diğer birçok şey de yapılmalı. Dolayısıyla, bu konunun incelenmesi lazım. Hepimiz bu konuyu yakından ele alma taraftarıyız ve General Allen'in ve yetkili kumandanların önümüzdeki günlerde görüşeceği konulardan biri olacak" İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond: "Tampon bölgeden tam olarak neyin kastedildiği ve bu konseptin nasıl çalışabileceğini diğer müttefik ve partnerlerle incelemek lazım. Ama tabii ki şu aşamada bu fikri gözardı etmiyorum"

9 Ekim 2014 Perşembe 5:27
ABD ve İngiltere'den flaş açıklama!

ABD ve İngiltere Dışişleri Bakanları, Türkiye'nin  önerdiği Suriye'de tampon bölge oluşturulması önerisinin uygulanabilirliğini  incelemek gerektiğini ve bu seçeneği göz ardı etmediklerini söyledi.

    ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip  Hammond ile ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görüştü. Ardından iki bakan ortak basın  toplantısı düzenledi.

    Kerry, Kobani'nin düşmesinin önlenmesine yönelik bir karar olup  olmadığına ve Türkiye'nin burada ve genel anlamda koalisyonda oynayabileceği role  ilişkin soru üzerine, Kobani halkı için derin kaygı duyduklarını söyledi.

    "Türk liderlerle konuştuk. Ben dün ve önceki gün olmak üzere Başbakan  Ahmet Davutoğlu ile iki kez görüştüm. Bölgeye ek hava saldırıları düzenledik, hem  Pazartesi hem Salı hem de bugün" diyen Kerry, Kobani'de yaşananları görmenin  "korkunç" olduğunu ama bir adım geriye çekilip geçen haftalarda başlanılan  noktayı ve stratejik hedefleri hatırlamanın da önemli olduğunu kaydetti.

    Kerry, BM Genel Kurulu'nda koalisyonun yeni açıklandığını, ilk  çabaların henüz başladığını, ABD Başkanı'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için  özel temsilcisi emekli General John Allen'ın konuyla ilgili ilk seyahatine  geçenlerde çıktığını ve yarın Türkiye'ye gideceğini vurguladı.

    Allen'in yarın ve Cuma günü Türkiye'de uzun toplantılar yapacağını, bu  toplantılarda Türkiye'nin koalisyona tam olarak nasıl katılacağının  belirlenmesini umduklarını bildiren Kerry, "Açıkçası, sınırlarındaki bu durum  onlar (Türkiye) için inanılmaz kaygı yaratıyor ve bunun farkındalar" diye  konuştu.

    Bu tür şeylerin dikkatli ve iyi düşünülerek yapılması gerektiğini,  böylece herkesin diğerlerinin ne yaptığı, yapılanlara yönelik çıkarımlar ve  sonucun nereye gidilebileceği konusunu anlayabileceğini dile getiren Kerry,  "Yarın görüşmelerin doğrudan büyükelçi (Brett) McGurk, General Allen ve CENTCOM  (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) ile yürütüleceğine yönelik güvenim tam"  ifadesini kullandı.

    Kobani'deki hava saldırılarının orijinal hedeflerinin kumanda ve  kontrol merkezleri ve yapıları olduğunu belirten Kerry, IŞİD'in sadece Kobani  değil tüm Suriye ve Irak'taki kapasitelerini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını  bildirdi.

    Kerry, önümüzdeki saat ve günlerde stratejinin ilerlemesinin, Türkiye  ve diğerlerinin koalisyonda nasıl bir rol üstleneceklerinin belli olacağını  söyledi.

    "Suriye'de de rol üstlenmeyi göz ardı etmiş değiliz"
    İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond da koalisyonda İngiltere'nin  pozisyonuna yönelik soru üzerine, Irak'ta hükümetin kendilerinden yardım  istediğini hatırlatarak, bu konuda kendi parlamentolarından onay aldıklarını ve  Irak'ta aktif olarak görev üstlendiklerini kaydetti.

    Hammond, "Suriye'de de rol üstlenmeyi göz ardı etmiş değiliz. Eğer  bunun doğru olduğuna karar verirsek, bu konuda da parlamentonun onayı gerekiyor.  Ama Bakan Kerry'nin dediği gibi bu bir koalisyon, bunun içinde birçok oyuncu ve  yürütülmesi gereken birçok farklı görevler var. Burada bir iş bölümü ve rollerde  uzmanlaşma söz konusu" dedi.

    Hammond, "nasıl ki Türkiye'nin koalisyona katkısının tam olarak ne  şekilde olacağı kararı bekleniyorsa, İngiltere'nin de kendi askeri yetkilerini  Suriye'de bir operasyona genişletmesinin koalisyona katkısı konusunu hala  değerlendirdiğini" söyledi.

    Tampon bölge oluşturulması
    İki bakana, "Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Türkiye'nin  tampon bölgeye yönelik çağrısını destekleyeceğini belirttiği" hatırlatılıp, bu  konudaki görüşleri de soruldu.

    "Araştırmaya değer, konuya çok yakından bakmaya değer" diyen Kerry,  Suriye sınırını milyonu aşkın sığınmacının geçtiğine işaret ederek, komşu  ülkelere giden Suriyelilerin geri dönmesi ve sınır boyundaki bir alanda korunması  halinde bunun istenen bir durum olacağını kaydetti.

    Kerry, "Ancak aynı zamanda (bu alanın) güvenliği sağlanmalı, hükümetin  (Esed rejimi) saldırısının olmaması garantilenmeli, diğer birçok şey de  yapılmalı. Dolayısıyla, bu konunun incelenmesi lazım. Hepimiz bu konuyu yakından  ele alma taraftarıyız ve General Allen'in ve yetkili kumandanların önümüzdeki  günlerde görüşeceği konulardan biri olacak" diye konuştu.

    Hammond da tampon bölge fikrinin bir süredir dile getirildiğini ama  tampon bölgeden tam olarak neyin kastedildiğini ve bu konseptin nasıl  çalışabileceğini diğer müttefik ve partnerlerle incelemeleri gerektiğini söyledi.  Hammond, "Ama tabi ki şu aşamada bu fikri gözardı etmiyorum" diye konuştu.
 
FRANSA'DAN DESTEKLİYORUZ AÇIKLAMASI GELMİŞTİ
 
Erdoğan ve Hollande'ın görüşmesinden sonra Fransız Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıkamada: ''Türkiye'nin Suriye İle tampon bölge oluşturma önerisini destekliyoruz'' denildi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye ve Irak'taki son gelişmeleri değerlendirdi.  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından verilen bilgiye göre Erdoğan, Hollande ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye ve Irak'taki son gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkiler ele alındı.
Erdoğan ve Hollande'ın, IŞİD başta olmak üzere terörle mücadele ve bu konuda işbirliğinin büyük önem taşıdığını vurguladıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye olarak Kobani'den IŞİD teröründen kaçan yaklaşık 200 bin kişiye de kapıları açtıklarını, kendilerine yardım eli uzatılan bu insanlardan yaralı olanların tedavisinin Türk hastanelerinde yapıldığını Hollande'a da anlattığı kaydedildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu çerçevede, 2 Ekim 2014'teTBMM'de tezkerenin kabul edimesinin IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele açısından büyük önem taşıdığına dikkati çektiği görüşme sırasında, Suriye'de uçuşa yasak bölge ve yerlerinden edilen insanlar için bir güvenli bölge oluşturulmasının önem taşıdığını da vurguladığı belirtildi.
 
Görüşmede, Irak'taki yeni hükümetin kapsayıcı bir yaklaşımla ülkedeki tüm kesimleri kucaklamasının, halihazırdaki ordunun profesyonel bir yapıya kavuşturulmasının önemli olduğuna değinildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »