20 Haziran 2018, Çarşamba

​ABD ve İngiltere'den flaş bir açıklama daha!

Türkiye'nin tampon bölge talebinin ardından peş peşe flaş açıklamalar geldi.

9 Ekim 2014 Perşembe 2:12
​ABD ve İngiltere'den flaş bir açıklama daha!
İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond "Suriye'de tampon bölge seçenek dışı değil" dedi. Bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den geldi. Kerry, "Türkiye'nin tampon bölge önerisi uzun süredir konuşulan bir konu. Detaylı incelenmesi gereken bir fikir" diye konuştu.
 
FRANSA'DAN DESTEKLİYORUZ AÇIKLAMASI GELMİŞTİ
 
Erdoğan ve Hollande'ın görüşmesinden sonra Fransız Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıkamada: ''Türkiye'nin Suriye İle tampon bölge oluşturma önerisini destekliyoruz'' denildi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye ve Irak'taki son gelişmeleri değerlendirdi.  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından verilen bilgiye göre Erdoğan, Hollande ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye ve Irak'taki son gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkiler ele alındı.
Erdoğan ve Hollande'ın, IŞİD başta olmak üzere terörle mücadele ve bu konuda işbirliğinin büyük önem taşıdığını vurguladıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye olarak Kobani'den IŞİD teröründen kaçan yaklaşık 200 bin kişiye de kapıları açtıklarını, kendilerine yardım eli uzatılan bu insanlardan yaralı olanların tedavisinin Türk hastanelerinde yapıldığını Hollande'a da anlattığı kaydedildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu çerçevede, 2 Ekim 2014'teTBMM'de tezkerenin kabul edimesinin IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele açısından büyük önem taşıdığına dikkati çektiği görüşme sırasında, Suriye'de uçuşa yasak bölge ve yerlerinden edilen insanlar için bir güvenli bölge oluşturulmasının önem taşıdığını da vurguladığı belirtildi.
 
Görüşmede, Irak'taki yeni hükümetin kapsayıcı bir yaklaşımla ülkedeki tüm kesimleri kucaklamasının, halihazırdaki ordunun profesyonel bir yapıya kavuşturulmasının önemli olduğuna değinildi.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »