28 Mayıs 2018, Pazartesi

ABD’de işsizlik son 6 yılın en düşük seviyesinde

ABD’de tarım dışı istihdam haziran ayında 288 bin artarken, işsizlik oranı ise yaklaşık 6 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6,1’e geriledi.

4 Temmuz 2014 Cuma 1:31
ABD’de işsizlik son 6 yılın en düşük seviyesinde
ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanan haziran ayı tarım dışı yeni istihdam verilerine göre, 288 bin kişi daha işe alındı ve mayıs ayında yüzde 6,3 olan işsizlik, geçen ay yüzde 6,1’e düştü. Beklenti, yeni istihdamın 211 bin, işsizlik oranın ise yüzde 6,3 olacağı yönündeydi.

Beklentilerin üstünde gelen veriler, istihdamın hem özel hem de kamu sektöründe artığını gösterdi. Buna göre haziran ayında 262 bin kişi özel sektörde, 26 bin kişi de kamu kuruluşlarında işbaşı yaptı. Böylece, işsizlik Eylül 2008'den bu yana kaydedilen en düşük seviyesine düştü.

Çalışma Bakanlığı'nın tarım dışı istihdam verisinin, dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verileriyle tutarlı olduğu görülürken, işgücü piyasasında gerçekleşen bu toparlanma, kötü geçen ilk çeyreğin ardından ekonominin büyümeye başladığı şeklinde yorumlanıyor.

Öte yandan, mayıs ayındaki istihdam artışı ise 217 bin kişiden 224 bin kişiye revize edildi.

Tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri, ekonominin gidişatına dair önemli sinyaller vermesi bakımından piyasaların en fazla önem verdiği gelişmelerin başında geliyor.

İşsizlik maaşı başvuruları arttı

Öte yandan, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, haziran ayı işsizlik oranı ise yüzde 6,1 ile Eylül 2008'den bu yana en düşük seviyesine gerilerken, son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise sadece 500 kişi artarak 315,5 bin düzeyinde gerçekleşti.

Veriler arasındaki uyuşmazlığa rağmen iyimser olan analistler, düşen işsizlik oranın, işsizlik maaşı başvurularına kıyasla daha önemli bir gösterge olduğunu ve istihdam piyasasındaki olumlu gidişatın devam edeceğini belirtiyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »