18 Şubat 2019, Pazartesi

ABD'de rekor! Sayı 168'e ulaştı

ABD'de dün 4 eyalette yapılan ön seçimlerin ardından ülke genelinde yerel seçimlere aday olan kadınların sayısı rekor seviyeye ulaştı.

8 Ağustos 2018 Çarşamba 21: 9
ABD'de rekor! Sayı 168'e ulaştı
ABD basınındaki haberlere göre, ülkede kasım ayında yapılacak Kongre  ara seçimlerinde ve yerel seçimler için dün Kansas, Michigan, Missouri ve  Washington eyaletlerinde yapılan ara seçimlerin ardından yerel seçimler için aday  kadın sayısı tarihi  rekor kırdı.


Rutgers Amerikan Kadın ve Siyaset Merkezi (CAWP) verilerine göre, en  az 168 kadın aday ön seçimleri geçerek 2016'daki 167 kadın aday sayısını geride  bıraktı.

Ayrıca Michigan'dan Gretchen Whitmer ve Kansas'dan Laura Kelly'nin  Demokrat Parti'nin vali adayı olmasıyla 11 kadın vali adayı da 1994'teki rekoru  geçti.

CAWP Direktörü Debbie Walsh, "Bu seçim dönemi, kadın adaylar açısından  rekorlar dönemiydi. Bu hikaye bu gece de devam ediyor." diye konuştu.

MÜSLÜMAN KADIN ADAYIN SEÇİM ZAFERİ

Michigan eyaletindeki Demokrat Parti'nin ön seçimlerine katılan ilk  Müslüman kadın aday Raşide Tlaib, Kongre'ye girmeye kazanmıştı.

Seçim kampanyası sırasında kapı kapı dolaşarak bir milyon dolardan  fazla yardım toplamayı başaran Filistin asıllı Tlaib, aralarında Detroit Belediye  Meclisi Başkanı Brenda Jones ve Westland Belediye Başkanı Bill Wild'ın bulunduğu  diğer Demokrat adaylarla yarıştığı ön seçimlerin galibi olmuştu.

90'DAN FAZLA MÜSLÜMAN ADAY

Kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimlerinde ve yerel seçimlerde  çoğunluğu Demokrat 90'dan fazla Müslüman adayın ülke genelinde seçimlere girdiği  belirtiliyor. Bu, 11 Eylül 2001 saldırılarından itibaren en yüksek aday sayısı  olma özelliği taşıyor.Analistler sayılardaki bu artışta, ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen  karşıtı söylemlerinin etkili olduğunu ve Müslümanların bu nedenle kendilerini hem  yerel hem de ulusal seviyede temsil etmek için politikaya atıldığını  belirtiyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »