ABD'deki tam güneş tutulmasından muhteşem görüntüler....

Ülke tarihinde ilk kez tam güneş tutulmasını bu akşam yaşayan Amerikalılar tüm hazırlıklarını yaptı. Tarihi anı izlemek için dakikaları sayan müthiş kalabalığın heyecanlı bekleyişi sona erdi. ABD'nin ilk tam güneş tutulması başladı.

21 Ağustos 2017 Pazartesi 20:36
ABD'deki tam güneş tutulmasından muhteşem görüntüler....
Güneş tutulması Türkiye'den izlenemiyor. Tutulma ABD'nin kuzeybatısındaki Oregon'dan güneydoğusundaki Güney Carolina'ya kadar 14 eyaletten izlenebiliyor.

Tutulma boyunca ülkenin bir uçtan bir ucu yaklaşık 2 dakika 40 saniye boyunca karanlıkta kaldı.

ABD'yi boydan boya geçen hat üzerinden hava açık olacağı için tutulma rahatlıkla izlenebiliyor.

NASA'dan canlı yayın

ABD'nin yerel saatiyle 10:16'da başlayan tutulmayı,  ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ilk kez canlı olarak yayımlıyor. NASA, tutulmanın gökyüzünden görüntüsünü 50 balon ile takip ediyor. 

Denk geldiği alanda yaklaşık 115 kilometrelik genişlikte bir alanı gölgede bırakacak olan güneş tutulmasının, tarihin en çok izlenen ve görüntülenen doğa olayı olması bekleniyor.

Tutulmanın izlenebildiği yerlerde 12 milyona yakın insan yaşıyor. Yaklaşık 50 milyon ise 1 saatlik sürüş mesafesinde bulunuyor.  

ABD'de milyonlarca insna bugün tam tutulma için yollara düştü. Küçük kentlerden izlenebilecek olan tutulma sebebiyle yığılma oldu.

Tam güneş tutulmaları, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ve Güneş ile aynı hizzaya gelmesi ve Güneş'i tümüyle örtmesi sonucu oluşuyor. Tam ya da yaım güneş tutulması olsun farketmez tutulmalara çıplak gözle bakmamak gerekiyor. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »