ABD'den flaş Katar çağrısı!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır'a çağrıda bulunarak Katar'a uygulanan ablukayı hafifletmelerini istedi.

9 Haziran 2017 Cuma 21:47
ABD'den flaş Katar çağrısı!
Tillerson, Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında diplomatik krize  ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı binasında basın açıklaması yaptı.

Katar'a uygulanan ablukanın ABD'nin askeri çabalarını ve DEAŞ'la  mücadaleyi engellediğini belirten Tillerson, "Suudi Arabistan, Birleşik Arap  Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'a Katar'a karşı uygulanan ablukayı hafifletmeleri  çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Tillerson şunları kaydetti:

"Bu kuşatmanın insani sonuçları var. Yetersiz gıdanın olduğunu,  ailelerin zorla birbirinden ayrıldığını ve çocukların okullarına gidemediğini  görüyoruz. Bunların özellikle ramazan ayında istenmeyen sonuçlar olduğuna  inanıyoruz, bunlar bir an önce çözülmelidir."

ABD'nin, Kuveyt ile arabuluculuğu destekleyeceğini dile getiren  Tillerson, çözüm için gerekli adımların atılabileceğini söyledi.

 Tillerson, "Biz sakin ve akıllı bir diyalog kurulması çağrısında  bulunuyoruz. Tarafların ilişkilerini güçlendirmesi için beklentiler net ve  (tarafların) hesap verebilir olmalı. Bölgede daha fazla gerginlik olmamasını  istiyoruz." diye konuştu.

Konuşmasında Katar'a da seslenen Tillerson, diğer Arap ülkelerinin  kaygılarına kulak verilmesi çağrısında bulundu.

Tillerson, "Katar daha önce siyasetten şiddete geçen bazı grupları  destekledi. Buna çözüm olarak adımlar attı fakat daha fazla çaba göstermesi  gerekiyor." ifadelerini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »