ABD'den flaş Türkiye açıklaması!

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford DEAŞ’a karşı mücadeleyi hızlandırmak için Başkan Donald Trump’a sunacakları seçeneklerin Türkiye ile ABD arasındaki güçlü ittifakı devam ettirmek ile tutarlı olmasını dikkat edeceklerini söyledi.

23 Şubat 2017 Perşembe 20:52
ABD'den flaş Türkiye açıklaması!
Orgeneral Dunford, Washington merkezli Brookings Enstitüsünce  düzenlenen “Global Tehditler ve ABD’nin Ulusal Güvenlik Öncelikleri” panelinde  konuştu.

Dunford, Trump’ın bir genelge ile Savunma Bakanlığından (Pentagon) 30  gün içerisinde DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonların hızlandırılması için talep  ettiği plan hakkında detay vermekten kaçındı. Dunford DEAŞ ile mücadelede  yaptıkları ve yapmakta başarısız oldukları her şeyin ikincil ve üçüncül etkileri  olduğunu dolayısıyla Trump’a DEAŞ’ı yenecek askeri bir plandan ziyade bu planın  riskleri ve sonuçlarını da ortaya koyan detaylı “siyasi-askeri” bir strateji  sunmuş olacaklarını söyledi.

"Türk müttefiklerimizin önemini konuşacağız"

"Tüm seçenekleri başkana sunacağımızı söylemem daha doğru olacak."  diyen  Dunford şöyle devam etti:

"Türk müttefiklerimizin önemini konuşacağız ve planlarımızın Türkiye  ile olan güçlü ittifakımızı devam ettirmekle tutarlı olmasına dikkat edeceğiz.  Bölgedeki Kürt sorununu konuşacağız ki bildiğiniz gibi tek bir Kürt grup yok  orada birçok Kürt grup var. Türklerin menfaatlerine karşı İranlıların  menfaatlerinin karmaşıklığını ve mevcut birçok şeyi konuşacağız. Bunların hepsini  konuşacağız ancak köklü bir değişiklik olacağı konusunda bir şey demeye hazır  değilim çünkü karar verecek olan başkandır.”

Bölgedeki uzun dönem menfaatlerine paralel bir plan ortaya çıkarmaya  çalıştıklarının altını çizen Amerikalı komutan bir taraftan ABD ve müttefiklerine  yönelik DEAŞ tehdidini bertaraf ederken diğer taraftan bölgede uzun dönemde  istikrarın söz konusu olacağı bir denge kurmak istediklerini belirtti.

Bölgede birçok karmaşık sorunla boğuştuklarını ifade eden Dunford,  “Ona (Trump) uygulanamaz ve kabul edilemez bir planla veya bir sorunu çözerken  başka bir sorunu oluşturan bir plan sunmak istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Pentagonun yanı sıra Dışişleri ve Hazine bakanlıkları ile istihbarat  kurumlarının da söz konusu plana katkı sunacağına değinen Dunford sunulan her  askeri planın siyasi hedefleri olması gerektiğini aksi takdirde o planın  başarısız olacağına vurgu yaptı.

Söz konusu planın sadece Irak ve Suriye’ye veya DEAŞ’a yönelik  olmayacağını bölgeler arası Radikal tehditlere de yönelik seçenekler sunacağını  kaydeden Amerikalı Komutan 120 ülkeden 45 bin civarında yabancı savaşçının Irak  ve Suriye’de DEAŞ saflarında savaşmasının bölgedeki terörizm tehdidini bölgeler  arası bir sorun olmaya evirdiğini ifade etti.

Suriye iç savaşının insani sonuçlarıyla ilgilenilmeli

Suriye krizinin çözümüne yönelik Cenevre’deki sürecin desteklenmesi  gerektiğine vurgu yapan Dunford, “İç savaşın oluşturduğu mağduriyetler, insani  yardım ve orada birçok farklı ortakların ele alınması gerekir. Hepimiz biliyoruz  ki orada İran, Rusya, Suriye rejimi, Türklerin kaygıları, Kürtlerin kaygıları,  Arapların kaygıları, Şii ve Sünnilerin kaygıları söz konusu. Dolayısıyla  vardığımız nokta askeri operasyonlarımızın sahada oluşturacağı koşulların  Cenevre’ye giden Tillerson (ABD Dışişleri Bakanı) için siyasi bir çözüme yönelik  bir platform oluşturma vizyonuna sahip olması gerekir.” şeklinde konuştu

“Rus mevkidaşımla işbirliği konuşmadık”

Geçen hafta Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Velery Gerasimov ile  Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaptığı görüşmeye yönelik sorulara Dunford, Rus  mevkidaşı ile askeri iletişim kanallarının açık tutulması ve iletişimsizliğin  beraberinde getirebileceği riskleri azaltmak için görüştüğünü dile getirdi.

Dunford Gerasimov ile görüşmesine ilişkin “Benim Ruslarla askeri  işbirliği yapmam yasak. Bunu yasaklayan bir yasa var. Dolayısıyla benim Rus  mevkidaşımla yaptığım görüşme herhangi bir politika değişimi değildi ve aylar  önce planladığım bir görüşme olması dolayısıyla yönetimle ilgisi yok.”  değerlendirmesini yaptı.

Gerasimov ile ocak ayında görüşmeyi planladığını ancak Trump’ın  Pentagon ziyareti dolayısıyla ertelediğini ifade eden Dunford ABD ordusunun her  ülke ile askeri iletişimin olması gerektiğine dikkat çekti.

Dunford, ABD ile Rus uçaklarını birkaç bölgede aynı anda harekat icra  ettiğini dolayısıyla iletişimsizliğin Amerikan ve Rus askerlerini tehlikeye  düşürebileceğini kaydetti.

ABD ile Rusya arasında 2015 yılında Suriye üzerine uçakların güvenli  bir şekilde ayrışması konusunda bir mutabakat imzalanmıştı. Pentagon yetkilileri  ile Rus yetkilileri düzenli olarak belirli aralıklarda video konferansla  görüşmeler yapmaya devam ediyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »