ABD'den İdlib saldırısıyla ilgili yaptırım kararı

ABD yönetiminin, Beşşar Esed rejimi tarafından İdlib'de düzenlenen kimyasal silah saldırısıyla ilgili oldukları gerekçesiyle rejime bağlı Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi görevlisi 271 Suriyeliyi yaptırım listesine aldığı bildirildi.

24 Nisan 2017 Pazartesi 21:58
ABD'den İdlib saldırısıyla ilgili yaptırım kararı
ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım listesine alınan Suriyelilerle ilgili  yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 4 Nisan'da Suriye'nin İdlib kentinde Esed rejimi  tarafından düzenlenen kimyasal saldırıya karşı, ülkedeki kimyasal silahları  geliştiren, gerekli materyalleri temin eden ve silahları kullanıma sunan hükümet  biriminin hedef alındığı ifade edildi.

"ABD olarak net bir mesaj gönderiyoruz"

Açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in, "Bu adım, diktatör  Beşşar Esed rejimi tarafından Han Şayhun'da masum sivillere karşı sarin gazı  kullanılmasına bir cevaptır. Bu tür barbar kimyasal silahların yaygınlaşmasını  engellemek için Esed rejimini apaçık insan hakları ihlallerinden sorumlu  tutacağımız noktasında ABD olarak net bir mesaj gönderiyoruz." ifadesine de yer  verildi.

En geniş kapsamlı yaptırımlardan biri olduğu belirtilen kararla Suriye  rejimine bağlı Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezinde çalışan ve  kimyasal silah geliştirilmesine görev alan 271 Suriyeli yaptırım listesine  alınmış oldu. Bakanlık, yaptırım listesine alınan 271 kişinin isim ve görevlerini  de ayrı bir listeyle kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, 12 Ocak 2017'de ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 18 üst  düzey Suriye rejimi yetkilisinin ve 5 Suriye rejim ordusu unsurunun kimyasal  silah programı sebebiyle yaptırım listesine alındığı da hatırlatıldı.

Esed rejiminin İdlib'in Han Şeyhun beldesine 4 Nisan'da düzenlediği  kimyasal saldırıda, çoğu çocuk 100'den fazla sivilin öldüğü, 500 kişinin gazdan  etkilendiği belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 7 Nisan'da, kimyasal saldırıya cevap olarak,  saldırıyı gerçekleştiren uçakların inip kalktığı Şayrat Hava Üssüne füze  saldırısı düzenlenmesi talimatı vermiş, böylece iç savaşın başladığı 2011'den bu  yana ABD yönetimi Esed rejimine karşı ilk kez askeri bir adım atmıştı.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »