ABD'den kritik IŞİD açıklaması!

​ABD Başkanı Barack Obama, Irak'a asker göndermeyeceklerini ama ulusal güvenlik ekibinin hazırlamakta olduğu diğer birçok seçeneği gelecek günlerde değerlendireceklerini söyledi.

14 Haziran 2014 Cumartesi 2:26
ABD'den kritik IŞİD açıklaması!
baracak


ABD Başkanı Barack Obama'dan flaş IŞİD açıklamaları... Obama, bir gazetecinin "Irak'a askeri operasyon konusunda gönülsüzsünüz değil mi" sorusu üzerine şu yanıtları verdi
 
"Çok ciddi bir mezhepsel çatışma riski var. Sünni-Şii çatışması tetiklenebilir. Çok ciddi çıkarlarımız var orada. Amerikan halkı, askerlerimiz çok büyük fedakarlıklarda bulunduk orada. Daha önce de söyledik. Irak halkı için biz bir şey yapamayız. Kendi kararlarını onlar vermeli. Irak içinde bir birlik sağlanması gerekiyor. Dışarıdan hne Amerikan Birleşik Devletleri ne başka bir ülke oradaki sorunu çözebilir. 
 
Irak kendi iç politika problemlerini çözmedikçe kısa süreli bir askeri yardım fark yaratmayacaktır.
 
IŞİD çok zorlu bir problem. Irak hükümeti ilk başta bizim yardım tekliflerimize direnç gösterdi.
 
Biz teröristlerin peşinden giderek onlara engel olmalıyız. Uluslararası bir çaba ortaya konulması gerekiyor. Mezhepsel çatışma yaşayan ülkelerin yeniden güvenliklerini inşa etmeleri gerekiyor bu da kolay değil. Biz haftasonu konuşmalarımızı sürdüreceğiz. Irak hükümetini nasıl destekleyebiliriz bunu nasıl yapabileceğimize bakacağız.
 
IRAK ORDUSUNA TEPKİ
 
Amerika Birleşik Devletleri Irak ordusuna çok büyük para yatırdı. Onlar aslında kendi mevzilerini koruyamadı ve bu da teröristlere güç kazandırdı. Bu da bize şunu gösteriyor. Bir ahlaki problem var Irak ordusunda. Bu da bize politik problemler olduğunu gösteriyor.
 
Irak'ta olan biten her şey çok çabuk gelişti. Askeri operasyon ya da Irak hükümetiyle çalışma seçenekleri zaman içinde alınabilecek kararlar. Kimse bir gecede karar alınmasını beklemesin. Eğer gerekirse orada hedefli olarak bir karar verebiliriz orada.
 
Amerika Birleşik Devletleri sadece kendisini bir askeri operasyon içine atmayacak. Irak'ın da bizimle çalışacağını taahhüt etmesi gerekiyor. Uzun vadeli istikrar için Irak halkı çaba göstermeli.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »