ABD'den Öcalan posterleriyle ilgili açıklama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Rakka'da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan posterinin açılmasını kınadıklarını bildirdi.

21 Ekim 2017 Cumartesi 11: 6
ABD'den Öcalan posterleriyle ilgili açıklama
Pentagon Sözcüsü Galloway, Rakka'daki posterle ilgili  açıklama yaptı.

Galloway açıklamasında, "PKK, 1997 yılından bu yana ABD tarafından  terör örgütü olarak tanımlanmıştır ve PKK'yı bölgede istikrarsızlaştırıcı bir  aktör olarak görüyoruz. PKK lideri ve kurucusu Abdullah Öcalan'ın posterinin  Rakka'nın kurtuluşunda açılmasını kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'yi desteklemeye devam ediyoruz"

Galloway, "ABD, NATO müttefiki Türkiye'yi onlarca yıldır PKK'ya karşı  verdiği mücadelesinde desteklemeye devam etmektedir ve bu çatışmada Türkiye'nin  verdiği kurbanların farkındadır." değerlendirmesinde de bulundu.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon'ın  konuya ilişkin açıklamasında kullandığı ifadeleri yineleyen Galloway, "Koalisyon,  Rakka'daki kutlamaların ve Öcalan sembollerinin sergilendiğinin farkındadır.  Suriye Demokratik Güçleri (SDG) liderliği, bu (sembollerin) sergilenmesini tasdik  etmemiştir. Dahası, koalisyon, Suriye'de IŞİD'i yenmeye odaklanmamız gereken bir  dönemde bu ayrımcı sembol ve imgeleri onaylamamaktadır." bilgisini paylaştı.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon,  sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Rakka'da PKK elebaşı Abdullah  Öcalan'ın posterlerinin sergilenmesini onaylamadıklarını bildirmişti.

Dünkü açıklamada cevap verilmemişti

Pentagon Sözcüsü Dana White, dünkü basın toplantısında, PYD/PKK’nın  Rakka’da PKK elebaşı Öcalan’ın posterini asıp Rakka’nın kurtarılmasını terörist  başına adamasına yönelik AA muhabirinin sorusuna yanıt vermekten kaçınarak, “SDG  (PKK/PYD) ile çalışıyoruz. Onları destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz.”  ifadesini kullanmıştı.

IŞİD terör örgütünün başkent ilan ettiği Rakka, aylar süren kuşatmadan  sonra yapılan 4 aylık bir operasyonla SDG ismini kullanan terör örgütü PKK/PYD  tarafından ABD’nin yardımıyla salı günü geri alınmıştı. Terör örgütü PKK’nın  Suriye uzantısı YPG mensupları, Rakka meydanında PKK elebaşı Öcalan’ın posterini  asmış, meydandaki törende konuşma yapan bir YPG militanı ise Rakka’nın alınmasını  Öcalan’a adamıştı.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »